این میوه‌‌ها و سبزی‌ها را با پوست بخورید!

نویسنده:

۰۴:۰۳:۱۷

معمولاً متخصصان توصیه می‌کنند میوه و سبزی‌ بیشتری مصرف کنیم؛ زیرا برای سلامتی و حفظ وزن متعادل مناسب هستند؛ اما حتی اگر به انواع سالاد علاقه دارید، این واقعیت که باید مواد را بشویید، پوست بگیرید و آماده کنید، به زمان زیادی نیاز دارد. به همین علت در این مطلب به دنبال دلایلی گشتیم تا مرحله پوست کندن را از مراحل آماده‌سازی غذا یا سالاد حذف کنید و کار خود را سریع‌تر انجام دهید. در ادامه با این هفت میوه و سبزی آشنا می‌شوید.
۱- سیب‌زمینی
معمولاً پوره سیب‌زمینی، سالاد سیب‌زمینی و حتی سیب‌زمینی آب‌پز یا سرخ‌شده به معنی پوست کندن سیب‌زمینی هستند؛ اما این کار درست نیست. 20 درصد مواد مغذی سیب‌زمینی مانند ویتامین‌های B و مواد معدنی کمیاب در پوست سیب‌زمینی وجود دارند. همچنین تمام فیبر سیب‌زمینی نیز در پوستش است. فقط کافی است برجستگی‌ها و آلودگی‌های روی پوست را کاملاً پاک کنید تا از تمیز بودنش مطمئن شوید. بدین طریق نیازی به پوست کندن نیست و می‌توانید سیب‌زمینی را با پوست آماده کرده و بخورید.
۲- بادمجان
پوست این گیاه توپول دارای یک فیتوکمیکال به نام nasunin است؛ این ماده یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از آسیب سلول‌ها در اثر بالا رفتن سن یا بیماری جلوگیری می‌کند.
۳- سیب‌زمینی شیرین
پوست این نوع سیب‌زمینی منبعی غنی از مواد مغذی است. ویتامین C، پتاسیم و بتاکاروتن از جمله مواد مغذی موجود در پوست این سیب‌زمینی است.
۴- خیار
شاید پوست خیار کمی زمخت به نظر برسد؛ اما پوست خیار سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های مفید برای سیستم ایمنی و فیبر است. این دو ماده از یبوست پیشگیری کرده و برای سلامت روده مفید هستند.
۵- هویج
اگر این گیاه ریشه‌ای را خوب بشویید، دلیلی ندارد که پوستش را بکنید. تمام آنتی‌اکسیدان‌ها در پوست این گیاه قرار دارند.
۶- زردک یا شقاقل
این گیاه که معمولاً هویج سفید نامیده می‌شود، شیرینی کمتری نسبت به هویج داشته و بیشتر مزه ادویه‌ای مناسب زمستان دارد. این گیاه نیز همانند فامیل‌های نارنجی رنگش، مواد مغذی زیادی در پوست خود دارد. پس زمانی که این گیاه را استفاده می‌کنید، پوستش را نکنید.
۷- سیب
بیشتر افراد پوست سیب را می‌کنند؛ زیرا هضم آن دشوار است؛ اما دشوار بودن هضم آن به معنای وجود فیبر بیشتر است. فیبر به سیر شدن و عمل هضم کمک می‌کند. پوست سیب quercitin، ویتامین C و ترپن دارد که ضد سرطان هستند.

پریا اقدامی
 
 

برگرفته از
با پوست بخورید
لینک کوتاه

دیدگاه