«استوارت کوچولو» کمک می‌کند تا نقاشی مجارستانی پس از نه دهه به خانه بازگردد

نویسنده:

۱۲:۳۴:۳۹

 
نقاشی آوانگارد که برای مدت‌ها گم شده بود، به لطف یک مورخ هنر، پس از نه دهه به خانه خود، مجارستان بازگشت. این نقاشی که در فیلم هالیوودی "استوارت کوچولو" مورد استفاده قرار گرفته بود از چشمان تیز این مورخ جا نماند.

در سال 2009 "گرگلی بارکی" (Gergely Barki)، یک محقق در گالری ملی مجارستان، هنگامی که مشغول تماشای تلویزیون با دخترش لولا بود، متوجه اثر "بانوی خواب با گلدان سیاه" توسط "رابرت برنی" (Robert Bereny) (1888-1953) در فیلم بچه‌گانه سال 1999 به نام "استوارت کوچولو" می‌شود. بارکی 43 ساله، روز پنج شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت "من نمی‌توانستم چشمانم را باور کنم زمانی که شاهکار از دست رفته برنی را بر روی دیوار پشت هیو لوری دیدم. یک محقق هرگز نمی‌تواند چشمان خود را بر روی کارش ببندد، حتی در هنگام تماشای فیلم کریسمس در خانه خود…"

این نقاشی در دهه 1920 ناپدید شد، اما بارکی آن را بلافاصله شناسایی کرد، با وجود اینکه او تنها یک عکس سیاه و سفید رنگ باخته به قدمت نمایشگاه سال 1928 در آرشیو گالری ملی دیده بود. بارکی با سراسیمگی یک ایمیل به کارکنان سازندگان فیلم سونی پیکچرز و کلمبیا پیکچرز فرستاد و در نهایت بعد از گذشت دو سال یک پاسخ از یکی از کارکنان سابق سونی (یک طراح) دریافت کرد. بارکی به خبرگزاری فرانسه گفت که "او گفت تابلو را بر روی دیوار خانه خود آویزان کرده است. او آن را برای قیمتی ارزان در یک فروشگاه عتیقه جات در پاسادنا، کالیفرنیا معامله کرده بود و این تابلوی ظریف و آوانگارد را برای اتاق نشیمن استوارت کوچولو مناسب دیده بود."

نقاشی برنی در 13 دسامبر با شروع قیمت از 110000 یورو، در خانه حراج ویراگ یودیت به فروش خواهد رسید.

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
نقاشی مجارستانی
لینک کوتاه

دیدگاه