کشف مجدد ثروتمندترین منابع جهان از استنسیل ژاپنی برای رنگرزی کیمونوی سامورایی

نویسنده:

۱۲:۳۷:۴۸

 
گنجینه‌ای از ساخت هنر ژاپنی کشف شده است. این مجموعه برای 125 سال آن را در انبار ذخیره سازی از موزه Kunstgewerbe در اشلوس پیلنیتز دست نخورده گذاشته شده بود و شامل 92 جعبه با بیش از 15000 کاتاگامی، با رنگرزی استنسیل برای چاپ پارچه، که هرگز نمایش داده نشده، ناشناخته باقی مانده است.

در این منابع غنی، درسدن (پایتخت ایالت زاکسن در کشور آلمان) دارای گسترده‌ترین منابع از طراحی کاتاگامی در جهان است. در حال حاضر، برای اولین بار، مجموعه‌ای از 140 نمونه از این دست ساخته‌ها، با ورق‌های درخت توت و برش‌های ریز و مرتب با استفاده از تکنیک‌های بسیار لطیف در روند طولانی و پر زحمت، به عموم مردم نشان داده می‌شود.

کاتاگامی، استنسیل برای چاپ الگوهای پارچه و لباس سنتی، و هم‌چنین تزئینات هندسی، و طراحی‌هایی با نقوش استادانه انتزاعی و الگوهایی که به نمایندگی از عناصر طبیعت است اصولا برای پارچه‌های کیمونو استفاده می‌شده است. از این ثروت نقوش، در مجموعه موزه Kunstgewerbe، آن جنبه‌هایی که باران را به تصویر می‌کشد به طور خاص انتخاب شده است، که به نقش فرهنگی و معنوی، به خصوص قابل توجه در کشوری که در معرض بادهای موسمی و وابسته به کشت برنج قرار دارد، اشاره دارد. یکنواختی قطرات کوچک باران در حال ریزش نیز به نظر می‌رسد که در منطق زیبایی شناسی از طراحی ساختاری از تکرار الگوی چاپ نیز منعکس شده است.

هرچه طرح بیشتر و بیشتر پالایش شده باشد، نشان دهنده پارچه‌ای که برای آن آفریده شده است، می‌شود. طرح‌های ریز و لطیف به طور فزاینده‌ای مورد استفاده توسط اشراف سامورایی برای اعتبار و مقاصد تشریفاتی تولید می‌شده است. هنگامی که برای اولین بار چاپ کاتاگامی، به اروپا در قرن 19 وارد شد، هنر بسیار پیچیده از الگوی طراحی ژاپنی نفوذی قوی بر تزئینات هنرهای زیبای غرب گذاشت.

یاسمن فراهانی فرد

 

برگرفته از
کشف
لینک کوتاه

دیدگاه