«مادرِ بزرگ»؛ بلندترین گرافیتی انگلیس

نویسنده:

۰۱:۱۸:۳۸

بلندترین گرافیتی انگلستان با طولی بیش از 38 متر، توسط هنرمند مشهور خیابانی «اِستیک» بر روی دیوار ساختمان «چارلز هاکینگ هاوس» که متعلق به شورای شهر است خلق شده، و هدف از اجرای آن بالا بردن سطح آگاهی در مورد کمبود مسکن اجتماعی است.

در طراحی این اثر که «مادرِ بزرگ» نام دارد، استیک از شیوه مخصوص خطی خود استفاده کرده تا مادر و فرزندی را نشان دهد که از روی ساختمان قدیمی خود به انبوه آپارتمان‌های مجللی که اطرافشان در حال ساخت هستند، می‌نگرند.

به گفته «استیک» این اثر برای به نقد کشیدن کمبود مسکن اجتماعی برای کسانی که بیش از همه به آن محتاجند، خلق شده است.
او می‌گوید: "مادر و فرزند، نمادی از خانواده‌ای هستند که در این بلوک زندگی می‌کنند. این دو به حالتی غمگین به همسایگی خود و آپارتمان‌های مجللش نگاه می‌کنند و این ساختمان نیز به زودی خراب خواهد شد."

 
"وقتی که من بر روی دیوار نقاشی می‌کنم، نقش من به عنوان یک هنرمند این است که از مشکلات جامعه و مردم الهام بگیرم و آن‌چه که در حال وقوع است را تصویر کنم. من سعی دارم تا صدای مردم را واضح و روشن در این سبک خاص به گوش دنیا برسانم."

برنامه ریزی برای اجرای این پروژه یک سال طول کشیده و در عرض یک ماه بر روی دیوار نقاشی شده است. استیک برای اجرای این نقاشی بر روی یک جرثقیل سوار می‌شده تا در ارتفاع 38 متری کار کند. این اثر در تمام لندن غربی قابل مشاهده است و حتی از داخل هواپیماهایی که هیترو را ترک می‌کنند نیز دیده می‌شود.
ساختمان چارلز هاکینگ که گرافیتی «مادرِ بزرگ» روی آن دیده می‌شود، در سال 1969 با هدف تأمین خانه‌های ارزان قیمت برای خانواده‌های ساکن این منطقه ساخته شده بود. با این حال، شورای شهر تصمیم به تخریب این ساختمان گرفته است.

این نقاشی 38 متری که استیک آن را به رایگان انجام داده است، جزیی از پروژه‌ای بزرگ‌تر است که توسط «انجمن هنری اَکتون» به اجرا گذاشته شده و هدف آن، آوردن هنر به خیابان‌ها و مکان‌های عمومی است.
 
پریا پورمند

 

برگرفته از
گرافیتی
لینک کوتاه

دیدگاه