کریستوفر پریست: فیلم‌های «شوالیه سیاه» پوچ و بی معنی هستند

نویسنده:

۰۶:۳۸:۳۱

کریستوفر پریست، نویسنده کتاب «حیثیت»(The Prestige) می‎گوید: "من فقط یک بار نولان را دیدم، آن هم زمانی بود که ساخت فیلم «حیثیت» تمام شده بود. دلیلش هم آن است که من زیاد به او علاقه‌ای ندارم، ما همه دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به دنیا داریم. از نظر مردم دنیا او کارگردانی بزرگ و نوآور است؛ از نظر من، او تنها پسر کوچکیست که می‌خواست وارد هالیوود شود."

پریست همچنین اضافه کرد که از نظر او «مِمِنتو» و «حیثیت» بهترین فیلم‌های نولان هستند، اما او بعد از آن‌ها فیلم دیگری از او را نپسندیده است: "من کارهای دیگر او را دوست ندارم، فکر می کنم که پوچ هستند و بد نوشته شده اند." او ادامه داد: "من فرزندانی دارم که ابرقهرمانان را دوست دارند، و آن‌ها هم فکر می‎کنند که فیلم‌های بتمن خسته کننده و متظاهرانه هستند. آن‌ها فیلم‌هایی مثل «اَوِنجِرز» و «آیرون من» را دوست دارند چون آن‎ها سرگرم کننده هستند. این که داستان یک ابرقهرمان را برداریم و به آن واقع گرایی اضافه کنیم کار اشتباهی است. در چنین داستانی واقع گرایی وجود ندارد. بتمن بدن سازیست که از ساختمان‏ها به پایین می‎پرد."

این نویسنده همچنین اشاره کرد که فیلم‎هایی چون «اونجرز» و «آیرون من» درست ساخته شده‎اند.

"من واقعا متاسفم، اما این نظر واقعی من است و فکر می‎کنم مخاطبان هم سند حرف من هستند. من به خانه سینما رفته‎ام و «بتمن آغاز می‎کند» و «شوالیه سیاه» را دیدم وتماشاگران-که بیشتر بچه‌ها و نوجوانان هستند بی‌قرارند، آن‌ها فیلم را تماشا نمی‌کنند، با هم صحبت می‎کنند، پیامک می‌فرستند و توییتر چک می‎کنند، جایشان را تغییر می‎دهند و به دستشویی می‌روند. به نظر من، این یک اشتباه جدی و محض از طرف نولان بود که به سراغ ساخت فیلم‌های ابرقهرمانی برود."

«شوالیه سیاه» یکی از فیلم‌هاییست که تحسین منتقدین و طرفداران را برانگیخت، اما فیلم بعدی «شوالیه سیاه برمی‌خیزد» با اقبال کم‌تری مواجه شد.

پریا پورمند

 

برگرفته از
شوالیه سیاه
لینک کوتاه

دیدگاه