هوای پاک کجاست؟

نویسنده:

۱۲:۵۷:۱۸

روزهای پاییز و زمستان که می‌شود، صبح از خواب برمی‌خیزید و به امید هوای تازه پنجره را تا انتها می‌گشایید تا نفسی تازه کنید اما تنها چیزی که نصیبتان می‌شود تنفس عمیقی است که ریه‌های شما را پر از آلودگی و هوای کثیف می‌کند؛ این اوضاع مخصوص شهرهای صنعتی و بزرگی مانند تهران است. چه می‌شد اگر می‌توانستید از تمام این شرایط تنفسی نجات پیدا می‌کردید یا راه فرار داشتید؟
این همان ایده‌ای است که TZOA در پیش گرفته است. این پروژه که خودش سرمایه‌گذار خودش است اولین دستگاه پوشیدنی در دنیاست که یک ردیاب محیط زیست به شمار می‌رود. این ردیاب کوچک و مدور حسگرهایی دارد که کیفیت هوا، میزان اشعه فرابنفش، رطوبت و دما را می‌سنجد. همه اینها اطلاعات را از طریق یک برنامه کاربردی برای گوشی هوشمند به تلفن همراه شما مخابره می‌کنند و کیفیت هوای اطراف کاربر محاسبه می‌شود. کاربر می‌تواند با نیم‌نگاهی به کیفیت هوای محلی اطلاعات را آپلود کند و یک نقشه از آلودگی محیط خود ایجاد کند.
این دستگاه، هنوز، در مراحل ابتدایی است: این تیم در حال حاضر بر روی نمونه‌های اولیه کار می‌کند و دستگاه‌هایی را می‌آزماید که بتوانند با حسگرهای جوی پیشرفته اجرا شوند. اگر همه چیز به خوبی پیش برود، TZOA برای ورود به مرحله تولید در تابستان 2015 آماده خواهد شد.

سعیده اکبری
برگرفته از
هوای پاک
لینک کوتاه

دیدگاه