«هنر در زیر زمین»؛ نقشه جدید مترو لندن

نویسنده:

۰۱:۳۹:۴۹

«دنیل بورِن» هنرمند فرانسوی زمانی پوسترهای غیرقانونی را برروی دیوارهای متروی پاریس می‌چسباند، اما حالا هنر او به صورت کاملا قانونی دیوارهای مترو لندن را تزیین خواهند کرد.

این هنرمند که کار خود را به عنوان یک هنرمند خیابانی در مترو پاریس آغاز کرد، حالا به یکی از هنرمندان اصلی هنر مفهومی فرانسه تبدیل شده و شهرداری لندن به او سفارش کار داده است.
دنیل بورن که نام خود را با چسباندن صدها پوستر کمیکی(که affichages sauvages نامیده می‌شدند) به دیوار بیش از 100 ایستگاه مترو بر سر زبان‌ها انداخت، طرح جلد بیست و یکمین نسخه نقشه مترو لندن را بر عهده گرفته است.

«هنر در زیر زمین» همچنین سفارش طراحی پوستری بزرگ برای نمایش را به این هنرمند داده است. عناوین این آثار «از یک عدد تا میلیون‌ها: مرکب بر روی کاغذ، 2014» و « از یک عدد تا میلیون‌ها، قسمت دوم» هستند. این آثار مقدمه‌ای بر اثر هنری دیگری است که خلق آن به بورن سفارش داده شده و در تقاطع ایستگاه «تاتنهام کورت رود» که در سال آینده بازگشایی می‌شود، به صورت دائمی قرار داده خواهد شد.

«بورِن» بیست و یکمین هنرمندی است که روی جلد نقشه مترو لندن را طراحی می‌کند، و اولین هنرمندیست که اجازه یافته تا از نماد دایره‌ای آن استفاده کند.
«دنیل بورِن» در دهه 1960 برای استفاده از خط‌های رنگی مکمل و طرح‌های آبستره شناخته شد و در زمره هنرمندان مفهومی فرانسه قرار گرفت.

پریا پورمن

برگرفته از
هنر در زیر زمین
لینک کوتاه

دیدگاه