بررسی آثار تپستری «گویا»

نویسنده:

۱۲:۰۵:۲۳

 
در اتاق A و B در ساختمان Jerónimos، موزه دل پرادو و بنیاد AXA "گویا در مادرید"، یک نمایشگاه برگزار شده است که به دنبال بررسی سری آثار تپستری (پرده‌های منقوش) فوق‌العاده از گویا، اتصالات هنرمند با گذشته و صحنه هنر روز او را به طور موثر نشان داده است. در عین حال، نمایشگاه چگونگی ترکیب غنی، حالات چهره‌ها، خلق آثار متعاقب هنرمند مانند نقاشی‌ها، طراحی‌ها و سری‌های مختلف چاپ توسعه و تکامل یافته را دنبال می‌کند.

در این رابطه، بخش‌های مختلف این نمایشگاه در طیف وسیعی از تم‌ها، صحنه‌ها و ترکیب‌ها که در طول تاریخ در غالب نقاشی تزئینی، به خصوص صحنه‌های "دادگاه" را نشان می‌دهد، در برگرفته شده است. اما چیزی که گویا مطابق با دیدگاه خاص خود از جهان در قالب یک سری از پرده‌های منقوش و نقاشی رنگ و روغن روی بوم تفسیر کرد، در دو فرمت توسط "کارخانه تپستری رویال" به بافتن پرده‌های نقش‌دار بر اساس این آثار استفاده شده است.

این نمایشگاه، تپستری‌های گویا را همراه با آثار بقیه هنرمندان ارائه می‌دهد. این نمایشگاه جدید فوق‌العاده در حال حاضر حول محور هشت بخش موضوعی می‌چرخد. هم‌چنین پرده‌های منقوش گویا به عنوان یکی از مهم‌ترین مراجع و اثر هنرمندی قاطع‌ که کار او از درک ایده‌های خود و دید هنری تکامل یافته او ایجاد شده، در این گالری می‌آید.

این نمایشگاه که با تعدادی از تم‌های آن دوران آغاز می‌شود، ابتدا صحنه‌هایی از زندگی روزمره مردم را که در آن روزها در دوران گویا وجود داشته است نشان می‌دهد. آثار هم‌چنین به عنوان منعکس کننده علاقه‌مندی‌های هنرمند، از طبقات اجتماعی، دنیای کودکان، رقص و موسیقی نیز آورده شده است. این آثار نیز انتقادی به مسائل روز خود، مانند ازدواج‌های نابرابر را ارائه دهد.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
گویا
لینک کوتاه

دیدگاه