چرا پلک‌هایمان جوش می‌زند؟

نویسنده:

۱۲:۵۴:۱۱

 خوشبختانه جوش‌ها یا همان قلمبگی‌های روی پلک خیلی مهم نیستند و معمولاً خودبه‌خود رفع می‌شود. رایج‌ترین نوع قلمبگی پلک، در اثر گل‌مژه ایجاد می‌شود؛ یک قلمبگی جوش مانند بر روی خط مژه. داخل پلک‌ها با غدد ترشح روغن خاصی پوشیده شده‌اند تا چشم‌ها را لیز نگه‌دارند. گل‌مژه زمانی به وجود می‌آید که باکتری‌ها وارد این غده‌ها می‌شوند. بدین‌صورت دردی را در گوشه چشم خود حس می‌کنید یا گاهی یک قلمبگی ایجاد می‌شود که داخلش چرک جمع شده است. همچنین گل‌مژه‌ها ممکن است از عفونت یک فولیکول مو به وجود آیند. بهترین روش در چنین مواقعی منتظر ماندن است؛ اما می‌توانید مرحله خشک شدن گل‌مژه را سرعت بخشید. برای این کار هرروز چهار بار و هر بار به مدت 10 دقیقه با حوله کوچکی، کمپرس‌های گرم را روی محل قلمبگی بگذارید. گل‌مژه‌هایی که بیشتر از چند روز دوام می‌آورند، باید توسط یک پزشک متخصص خشک شوند. هرگز سعی نکنید خودتان آن را خالی کنید؛ زیرا باعث پخش عفونت می‌شود.

اگر قلمبگی روی پلک یک قلمبگی سفت و زیر پوست است، احتمالاً یک گل‌مژه مزمن است. این نوع گل‌مژه‌ها زمانی به وجود می‌آیند که غده‌های ترشح روغن با ترشحات روغنی غلیظ‌تر از حد معمول یا توسط گل‌مژه‌ای که خوب نشده است، مسدود می‌شوند. گل‌مژه‌های مزمن معمولاً دردناک نیستند؛ اما ممکن است ماه‌ها بر روی پلک وجود داشته باشند. استفاده از کمپرس‌های گرم برای این گل‌مژه‌ها مناسب است؛ اما اگر از بین نمی‌رود یا دردناک شده است، به چشم‌پزشک مراجعه کنید تا آن را خشک کند.

یک نوع دیگر از این قلمبگی‌های روی پلک، Milia نام دارد؛ قلمبگی‌های کوچک سفید رنگی که به دلیل گیر افتادن کراتین زیر پلک شما به وجود می‌آیند. این قلمبگی‌ها در همه قسمت‌های بدن به وجود می‌آیند؛ اما معمولاً در اطراف چشم مشاهده می‌شوند. این قلمبگی‌ها اغلب خودبه‌خود از بین می‌روند؛ اما اگر از وجود آن‌ها اذیت می‌شوید، پزشک متخصص می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد.

قلمبگی‌هایی که خونریزی دارند و با روش‌های درمانی از بین نمی‌روند، ممکن است نشان‌دهنده سرطان پوست باشد. از بین بردن سرطان پوست پلک بسیار حساس است؛ اما احتمالاً متخصص پوست شما را به یک جراح معرفی می‌کند که رشته جراحی شیمیایی خوانده است. در این جراحی تا زمانی که سرطان از بین برود، لایه‌های مختلف پوست به ترتیب از بین می‌روند. این جراحی بسیار مؤثر بوده و احتمال باقی ماندن اثر زخم در آن بسیار کم است.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
جوش
لینک کوتاه

دیدگاه