کروم‌بوک گوگل محبوب‌تر از آیپد اپل در مدارس آمریکا

نویسنده:

۱۰:۲۹:۴۲


این موسسه تحقیقاتی در جدیدترین گزارش خود آورده که گوگل طی سه ماهه سوم سال جاری میلادی ۷۱۵هزار کروم‌بوک به مدارس آمریکا فروخته است. این در حالی است که میزان فروش آیپد به مدارس این کشور تنها به ۷۰۲ هزارعدد محدود شد. اکنون محبوبیت کروم‌بوکها در مدارس آمریکا روز به روز از آیپدهای اپل پیشی می‌گیرد.
 
اگرچه IDC می‌گوید قیمت بسیار پایین‌تر کروم‌بوکها به نسبت آیپدها، یکی از فاکتورهای اصلی در خریدهای مدارس دولتی بوده است. اکنون در بازار با ۱۹۹ دلار می‌توانید یک کروم‌بوک بخرید. در حالی که آخرین مدل آیپد ایر با تخفیف‌های ویژه مدارس، ۳۷۹ دلار فروخته می‌شود. البته این موسسه تحقیقاتی اضافه می‌کند که بسیاری از مدارس شرکتی و خصوصی هم ترجیح می‌دهند به جای صفحات لمسی آیپدها، ابزاری  با صفحه کلید کامل همچون کروم‌بوک را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند. بسیاری از مدارسی که قبلا برای دانش‌آموزان آیپد خریده‌اند، اکنون مجبوراند به سراغ خرید کیبورد برای این تبلتها بروند، که این موضوع هم قیمت آیپد را در مقایسه با کروم‌بوک بیش از پیش افزایش می‌دهد. واحد فناوری مدارس هم ترجیح می‌دهند دانش‌آموزان از کروم‌بوک استفاده کنند. زیرا مدیریت آنها ساده‌تر است.
 
پس از تغییر گرایش مدارس در فصل سوم، راجانی سینگ، تحلیلگر IDC معتقد است:
«کروم‌بوکها در حال جذب کشش بازار به سوی خود هستند. رشد بازار کروم‌بوک می‌تواند خطر بزرگی برای آیپد اپل باشد. زیرا با بالا رفتن سن دانش‌آموزان و ورود آنها به مقاطع بالاتر، نیاز به کیبورد اهمیت فراوانی پیدا می‌کند.»
 
در سال ۲۰۱۳ اپل طی قراردادی با مدرسه دولتی-منطقه‌ای لوس‌آنجلس تصمیم گرفت به تمامی دانش‌آموزان آنجا آیپد هدیه کند. اما پس از مدتی این قرارداد نقض شد. زیرا علاوه بر اینکه چگونگی تحویل آیپدها به دانش‌آموزان و میزان اختیارات آنها مشخص نبود، اغلب محصلان به دنبال راه‌هایی برای دور زدن محدودیتهای نرم‌افزاری اعمال شده روی تبلتهای‌شان بودند. پس از آن این مدرسه تمامی دانش‌آموزانش را به کروم‌بوک و لپ‌تاپهای ویندوزی مجهز کرد.
 
البته IDC این نکته را هم اضافه می‌کند که اپل هنوز بزرگترین مجموعه اپلیکیشن‌های آموزشی را در اختیار دارد. اکنون بیش از ۷۵ هزار نرم‌افزار آموزشی در اپ‌استور قرار دارد. این شرکت همچنین iTunes U را عرضه کرده که به معلمان و اساتید اجازه می‌دهد مقالات و دوره‌های آموزشی دلخواه‌شان را تولید کنند. هرچند که گوگل هم سال گذشته برای رقابت با آیتونز یو، Google Play for Education را برای کروم‌بوکها راه اندازی کرد. پلی ویژه آموزش، نسخه ساده‌ شده‌ای از گوگل پلی است که تنها اپلیکیشن‌های آموزشی را در خود دارد.
 

عباس واحدی
 
 

برگرفته از
کروم‌بوک گوگل
لینک کوتاه

دیدگاه