باتری جدید قابل شارژی که ۲۰ سال عمر می‌‏کند

نویسنده:

۰۲:۱۹:۲۵

محققان دانشگاه تکنولوژی نانیانگ توانستند باتری لیتیوم جدیدی را تولید کنند که می‌‏تواند ۲۰ سال یا بیشتر عمر کند. بدین ترتیب نیاز به تعویض باتری‌‏های قدیمی با نو در هر ۲ یا ۳ سال از بین می‌‏رود.

این باطری‌‏ها علاوه بر عمر طولانی که دارند، بسیار سریع شارژ می‌‏شوند. تیم تحقیقاتی اعلام کرده که شارژ این باطری‌‏ها از صفر تا هفتاد درصد در کمتر از ۲ دقیقه انجام می‌‏شود.

به عنوان مقایسه، باطری گوشی هوشمند شما حداکثر می‌‏تواند تا ۵۰۰ مرتبه شارژ شود که منجر به طول عمری در حدود ۲ سال می‌‏گردد و تقریباً ۲ ساعت برای شارژ کامل، زمان مورد نیاز است.

ماده‌‏ی شگفت‌‏انگیزی که درون این باتری‌‏ها وجود دارد، نوعی ماده‌‏ی ژله‌‏ای ساخته شده از دی‌‏اکسید تیتانیوم برای قطب منفی است که به جای گرافیت به کار می‌‏رود. این ژل که بسیار ارزان‌‏قیمت و ایمن است، به صورت نانو لوله‌‏های بسیار نازک درآمده که هزاران بار از قطر یک تار موی انسان باریکتر هستند.

این واکنش شیمیایی باعث شارژ سریع باتری و افزایش طول عمر آن می‌‏گردد و پیش‌‏بینی می‌‏شود که این فناوری پیشرفته تا ۲ سال آینده وارد بازار شود.

در حال حاضر این تکنولوژی فقط در مورد باتری اتومبیل‌‏ها قابل اجرا است، ولی انتظار می‌‏رود که به زودی در سایر دستگاه‌‏ها نیز به کار رود که این موضوع نیازمند زمان می‌‏باشد.

برگرفته از
باتری جدید
لینک کوتاه

دیدگاه