چه زمانی توصیه‌های پزشکان را جدی نگیریم!

نویسنده:

۰۳:۱۱:۰۵


زمانی که به یک تعمیرگاه اتومبیل مراجعه می‌کنید، انتظار دارید تا مکانیک تنها نیازهای واقعی اتومبیل شما را بیان کرده و به رفع مشکلات واقعی بپردازد. به همین ترتیب، از پزشک خود نیز انتظار دارید تا چیزهایی را به شما توصیه کند که بدن شما واقعاً به آن‌ها نیاز دارد؛ اما مایه نگرانی است که پزشکان همیشه این‌گونه رفتار نمی‌کنند. طبق تحقیقی که در سال 2014 انجام شد، 72 درصد پزشکان اظهار داشتند که معمولاً هر هفته یک تست غیرضروری را برای بیماران خود تجویز می‌کنند.

پزشکانی که در این تحقیق شرکت داشتند دلیل اصلی این کار را ترس از شکایت بیماران عنوان کردند. یکی از محققان می‌گوید: «گاهی پزشکان آزمایش‌ها یا مراحلی را تجویز می‌کنند تا مطمئن شوند کسی آن‌ها را متهم نکند که کاری انجام نداده‌اند». در واقع 91 درصد پزشکان اظهار داشتند اصلاح قانون پزشکی باعث کاهش آزمایش‌های غیرضروری و مراحل نالازم خواهد شد.

اما در یک زمینه با پزشکان همدردی می‌کنیم؛ زمانی که بیماران درخواست دارویی را می‌دهند، پزشکان می‌خواهند آن دارو را تجویز کنند، حتی اگر نیازی به تجویز داروی موردنظر نباشد. این محقق می‌گوید: «بیماران همواره به دنبال یک راه‌حل سریع و مفید هستند». این موضوع به معنی انجام جراحی‌های غیرضروری و حتی بی‌فایده است؛ این تصمیم پزشک حتی ممکن است انگیزه مالی نیز داشته باشد. وی افزود: «در شرایط فعلی بیمه آمریکا، بیشتر پزشکان به ازای خدمات بیشتر، پول بیشتری کسب می‌کنند. در نتیجه، انگیزه‌ای برای جلوگیری از این نوع کارها وجود ندارد».

البته همه پزشکان این‌گونه رفتار نمی‌کنند؛ اما این بدین معنی نیست که تمام توصیه‌ها و تجویزهای پزشک را باید انجام دهید. اگر کمی در این مورد دیرباور باشید و با مراجعه به چند پزشک مختلف، تصمیم بگیرید، بهتر است. در مورد تجویزهای زیر حتماً از پزشک خود سؤالات مختلفی را بپرسید و با نظر چند پزشک این کارها را انجام دهید.


آرتروسکوپی زانو
اگر دچار ورم مفاصل زانو هستید، احتمالاً پزشک شما جراحی آرتروسکوپی را به شما توصیه خواهد کرد. در این جراحی غضروف متورم و سخت را از بین برده و مایع مفصلی را که دارای مواد شیمیایی التهابی است، از زانو خارج می‌کنند. این توصیه با وجود این که بسیار امیدوارکننده به نظر می‌رسد، اما گاهی نیز بی‌فایده است. طی تحقیقی دو راه بر روی بیماران آزمایش شد: گروهی از جراحی آرتروسکوپی استفاده کردند و گروهی دیگر جراحی آرتروسکوپی جعلی شدند. طبق این تحقیق، بیمارانی که جراحی آرتروسکوپی واقعی را تجربه کرده بودند، هیچ تفاوتی از نظر میزان درد با بیمارانی که از جراحی آرتروسکوپی جعلی بهره برده بودند، نداشتند. در واقع تحقیق دیگری نشان داده است که این جراحی هیچ تأثیری بر بهبود ورم مفاصل زانو ندارد.
MRI کمردرد
کمردرد، درد بسیار شایعی است که دلایل خوش‌خیمی دارد و معمولاً خودبه‌خود رفع می‌شود؛ اما اگر از کمر خود اسکن بگیرید، ممکن است مشکلات دیگری برایتان پیش آید. افرادی که هیچ مشکلی در کمر خود ندارند، MRI کمرشان بسیار وحشتناک به نظر می‌رسد. مشکلاتی همچون ساییدگی مهره‌ها یا بیرون‌زدگی آن‌ها در MRI به عنوان علائم افزایش سن نمایش داده می‌شود. هم بیمار و هم پزشک این علائم را هشداردهنده می‌دانند و ممکن است پزشک آزمایش‌های دیگری را برای بیمار تجویز کند که در واقع بی‌فایده هستند. در نهایت اگر تصور می‌کنید می‌توانید از درد کمر خود کم کنید، اشتباه می‌کنید. این تصور تنها منجر به افزایش تعداد جراحی‌های کمر خواهد شد. زمانی به چنین اسکن‌هایی نیاز دارید که درد کمر شما با کاهش وزن همراه بوده و سن شما بالای 65 باشد. اگر اخیراً عفونتی داشته‌اید، از قرص‌های استروئید استفاده می‌کنید یا در گذشته دچار سرطان شده‌اید، درد کمر شما ممکن است جدی محسوب شود. در چنین شرایطی یک MRI یا اسکن اشعه ایکس ضروری است.
تست ورزش
تست‌های ورزش به منظور سنجش توانایی قلب برای تحمل فشار طراحی شده‌اند. در این تست شما بر روی یک تردمیل یا دوچرخه ثابت فعالیت می‌کنید و پزشک مواردی همچون ضربان قلب و فشارخون شما را ارزیابی می‌کند. این تست‌ها صد در صد درست نیستند و ممکن است گمراه‌کننده نیز باشند.

پیوند ستون فقرات
اگر دچار بیماری باریک شدن ستون فقرات هستید، پزشک شما یک راه‌حل دشوار پیشنهاد خواهد داد: جوش دادن دو مهره به یکدیگر. آنچه حائز اهمیت است وجود راه‌حلی ساده‌تر برای این بیماران است؛ راه‌حل جراحی فشار زدایی. جراحی جوش زدن مهره‌ها نه تنها پیچیده و نگران‌کننده است، بلکه 3 الی 4 برابر جراحی فشار زدایی، هزینه دارد.

تست سالانه لگن
نزدیک 70 درصد متخصصین زنان معتقدند تست سالانه لگن از جمله راه‌های مؤثر برای شناسایی سرطان تخمدان است. با این حال اوایل سال 2014 American College of Physicians یک دستورالعمل جدید ابلاغ کرد: تست لگن از این پس نباید برای زنانی که باردار نیستند و علائمی ندارند، صورت گیرد. این تست‌ها معمولاً روش درستی برای تشخیص سرطان تخمدان یا عفونت‌های زنان محسوب نمی‌شود.

 

پریا اقدامی
 

 
برگرفته از
جدی نگیرید
لینک کوتاه

دیدگاه