قصه‌ها و ثروت‌های ناگفته غار دانهوانگ

نویسنده:

۰۴:۵۳:۳۰

 
نمایشگاهی به نام "قصه‌ها و ثروت‌های ناگفته غار دانهوانگ" توسط موزه میراث فرهنگی هنگ کنگ راه اندازی شده است. هدف از این نمایشگاه کاوش در میراث باستانی و گرانبها از غار دانهوانگ است که یکی از مهم‌ترین آثار فرهنگی چین محسوب می‌شود. این نمایشگاه شامل بیش از 200 مصنوعات اصلی کشف شده در غارها می‌شود. سه غار توسط این 200 شی، در طول سه دوره مختلف تاریخی: از سال 420 تا حدود سال 1200، زمانی که مغولان منطقه را اشغال کرده بودند، تزئین شده بود.

غار اصلی دانهوانگ به نام غار "موگائو" ( (Mogaoشناخته شده است. این غار در صحرای گبی قرار دارد و در قرن چهارم پزشکان بودایی برای درمان توسط مدیتیشن از این مکان استفاده می‌کردند. اکثر غارها یک محراب مرکزی با یک مجسمه بزرگ بودا دردو طرف آن، و نقاشی‌های دیواری که سه زندگی بودا را به تصویر می‌کشد و گهگاه پرتره از اهدا کنندگان دیده می‌شود.

با توجه به گزارش روزنامه صبح جنوب چین، شهرت دانهوانگ به عنوان یک منطقه بزرگ مقدس در سراسر قرن، باعث شد تا صنعتگران و نقاشان برای دیدن نقاشی‌های دیواری و مجسمه از نواحی دیگری از چین و آسیای مرکزی جذب این منطقه شوند. تا دهه 1930 راهبان هر دو دین بودایی و تائو، در این منطقه زندگی می‌کردند.

غارها نشان دهنده توسعه هنر چینی برای بیش از یک هزار سال است، و هم‌چنین چند فرهنگی بودن آن‌ها و هویت فرهنگی چین را آشکار می‌کند. اما این غارها که در طول قرن‌ها تکامل یافته، مورد بی‌توجهی قرار گرفته، و بسیاری از نقاشی‌های دیواری آسیب دیده‌اند. برای حفظ منطقه و آثار آن، آکادمی دانهوانگ در حال حاضر تعداد بازدید کنندگان و زمانی که آن‌ها مجازهستند در داخل بمانند را به شدت کنترل می‌کنند.

یاسمن فراهانی فرد
 

 
 

برگرفته از
غار دانهوانگ
لینک کوتاه

دیدگاه