ایده‌ای برای توقف ارسال و دریافت پیامک در حین رانندگی!

نویسنده:

۱۲:۵۰:۲۴


 در 8 مه سال 2008، تصادفی روی داد که طی آن یک راننده نوجوان با عبور از چراغ‌قرمز باعث مرگ یک مرد شد که در مسیر رفتن به یک جلسه بود. Scott Tibbitts مهندس شیمی و کارآفرینی است که برای ناسا موتور می‌سازد. وی فردی بود که مرد متوفی قرار بود به ملاقاتش بیاید. Tribbitts از این اتفاق بسیار متأثر شد و تصمیم گرفت راهی برای جلوگیری از نوشتن یا خواندن پیامک در حین رانندگی بیابد.

وی با خود گفت حتماً راهی وجود دارد که این مسئله را از نظر فنی متوقف کند. وی اخیراً شرکت فضایی خود را فروخته و به دنبال یک چالش شغلی جدید می‌گشت. بعد از مدتی تمام وقت خود را برای یافتن راه‌حلی برای جلوگیری از تصادفات ناشی از نوشتن یا خواندن پیامک در حین رانندگی، اختصاص داد.

طبق گزارش‌ها، سالانه 1.6 میلیون تصادف وسایل نقلیه آمریکا، به واسطه تلفن‌های همراه به وجود می‌آیند. در این تصادف‌ها نزدیک به نیم میلیون نفر زخمی و 6000 نفر جان خود را از دست می‌دهند. نوشتن و خواندن پیامک در حین رانندگی جایگزین مستی در حین رانندگی شده و به عنوان متهم اصلی مرگ نوجوانان محسوب می‌شود؛ 20 درصد تلفات جانی نوجوان در بزرگراه‌های آمریکا به دلیل نوشتن یا خواندن پیامک در حین رانندگی اتفاق می‌افتد.

Tibbitts و گروهش در شرکت جدیدی که تأسیس کرده، سعی کردند تا راه‌حلی برای این مشکل ارائه دهند. راه‌حل این شرکت دستگاهی به نام Groove است. Groove دستگاه کوچکی است که به یک پورت در قسمت زیر فرمان متصل می‌شود و اتومبیل را به اینترنت وصل می‌کند. زمانی که راننده‌ها مشخصات خود را در این دستگاه ثبت کنند، چند ثانیه پس از رانندگی، دستگاه متوجه می‌شود که راننده کیست و اپراتور گوشی راننده را تثبیت می‌کند. بدین ترتیب اپراتور دریافت هر گونه پیامکی را قبل از رسیدن به گوشی مسدود می‌کند. زمانی که اتومبیل خاموش می‌شود، دستگاه مجدداً اپراتور را شناسایی می‌کند. بدین صورت تمام پیام‌های ارسال‌شده، دریافت می‌شوند و هیچ پیامی نادیده نمی‌ماند.

Groove برای عملکرد صحیح باید با اپراتورهای تلفن‌های همراه همکاری کند. این شرکت در حال مذاکره با دو اپراتور مخابراتی آمریکا است تا این دستگاه را در سال 2015 به کار بگیرند؛ اما این کافی نیست. مؤسس این شرکت می‌گوید: «هدف ما به‌کارگیری Groove توسط تمام اپراتورها است. این امر باعث می‌شود تا عوامل حواس‌پرتی، زمانی که مشترک موردنظر در حال رانندگی است، قبل از این که به گوشی برسند، متوقف شوند».

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Groove به سایت Katasi.com مراجعه نمایید.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
پیامک در حین رانندگی
لینک کوتاه

دیدگاه