تابلوی نقاشی؛ هدیه‌ای برای موزه

نویسنده:

۰۳:۲۰:۵۸

مجموعه بنای یادبود آشویتس با یک هدیه از یک نقاشی توسط "دیوید اولر" (David Olère) یک زندانی سابق آشویتس و عضو Sonderkommando، غنی شده است.  نقاشی بخشی از مجموعه خصوصی "سرژه کلرسفلد" (Serge Klarsfeld) معاون ریاست از بنیاد pour la Mémoire de la Shoah (بنیاد هولوکاست)، عضو شورای بینالمللی آشویتس و شورای بنیاد آشویتس بیرکناو بوده است. کلرسفلد گفت "من به دلیل هفتادمین سالگرد آزادسازی آشویتس، تصمیم به اهدای این نقاشی گرفتم. همسر و پسر هنرمند ماموریت واگذاری آثار اولر به موزه‌ها را به من سپردند. این بنای یادبود آشویتس بیرکناو یکی از نهادهایی است که من انتخاب کرده‌‌ام."
موزه آشویتس دارای بزرگترین مجموعه از آثار هنری توسط زندانیان آشویتس در هر دو زمان اردوگاه و پس از آزادی آن، در جهان است. بیش از 4.5 هزار قطعه وجود دارد. نقاشی اهدا شده توسط سرژه، اولین اثر از اولر در مجموعه موزه است. دیوید اولر در تاریخ 19 ژانویه سال 1902 در ورشو متولد شد. او در آکادمی هنرهای زیبای ورشو تحصیل کرد. در سال 1918 او به برلین و سپس به پاریس، مهاجرت کرد. او برای استودیوهای مختلف فیلم (به عنوان طراح صحنه و لباس، و طراح پوستر)، برای مثال برای کمپانی پارامونت پیکچرز و فاکس کار کرد.

در 20 فوریه 1943، او به دلیل ریشه‌های یهودی، توسط پلیس فرانسه دستگیر و به اردوگاه درانسی فرستاده شد. پس از آن، در 2 مارس، او به اردوگاه آشویتس نازی آلمان، جایی که او با شماره 106 144 مشخص شده بود تبعید شد. در طول تمام مدت حبس، او در Sonderkommando که گروهی بود که تعدادی از زندانیان توسط آلمانی‌ها مجبور به کار کوره و اتاق‌های گاز در آشویتس بود کار می‌کرد.

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
نقاشی
لینک کوتاه