کشف حکاکی به قدمت ۵۰۰هزار سال

نویسنده:

۰۹:۲۸:۱۹

 
انسان شناسان روز چهارشنبه گفتند که بعد از کشف فسیل پوسته برخی از نرمتنان در دوران استعمار اندونزی، این اولین حکاکی در تاریخ بشر است که مربوط به 500000 سال پیش می‌شود. آن‌ها گفتند که خارهای کج و معوج، روی آن نشان می‌دهد این پوسته به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرارمی‌گرفته است. با این شواهد، باید در مورد اسرار انسان‌های اولیه به نام هومو ارکتوس (Homo erectus)، یک تجدید نظر کرد.

بررسی دقیق از 166 پوسته صدف آب شیرین که در ترینیل، از رودخانه بنگوان سولو در شرق جاوه کشف شد، نشان می‌دهد که این یکی از یافته‌های فسیلی حساس می‌باشد که به دست آمده است. در سال 1891 در این منطقه دیرینه شناس ماجراجوی هلندی، "اوژن دوبوا" (Eugene Dubois)، اسکلت یک مرد جاوه‌ای یافت. او با یک زن و شوهر گروهبان از ارتش و نیروی کار مجبور به حفاری آن منطقه شدند، و پس ازکاوش‌های باستانی، دوبوا بخشی از جمجمه، دندان و استخوان ران را یافت.

او این کشف از بقایای یک گیبون انسان مانند که به دنبال "حلقه مفقوده" طولانی مدت بین میمون و انسان بود را به آن ارتباط داد. ادعای دوبوا هیجان و جنجال شدیدی را به پا کرد، و هم‌چنین تصاویر جدیدی از اجداد ما را به انسان‌ها نشان می‌داد. دیرین شناسان در نهایت جایگاه این بشر را پیدا کردند و او را به عنوان یک انسان راست قامت طبقه بندی کردند. که با توجه به شواهد فسیلی ناقص و بسیار مورد بحث، انسان از حدود 1.9 میلیون سال پیش تا 150000 سال پیش زندگی می‌کرده است.

به گزارش مجله علمی طبیعت، یک تیم به رهبری "ژوزفین جوردنز" (Josephine Joordens) در دانشگاه لیدن در هلند با فن‌آوری‌های قرن 21، نگاهی جدید در پوسته ترینیل که در حال حاضر در مجموعه محلی قرار دارد انداخت. با آزمایش کربن، رسوب موجود در پوسته نشان داد که سن این یافته مربوط به 430000 تا 540000 سال پیش است.

یاسمن فراهانی فرد
 
 

 

برگرفته از
کشف حکاکی
لینک کوتاه

دیدگاه