۱۰ روش برای تسکین گلودرد

نویسنده:

۰۶:۴۱:۳۶

روش‌هایی برای تسکین گلودرد

در ادامه به ۱۰ روش خانگی برای تسکین گلودرد می‌پردازیم.

قرص‌های تب‌بر

یکی از بهترین روش‌های درمانی برای گلودرد، احتمالاً در خانه شما موجود است؛ یک داروی تب‌بر که به نسخه نیاز ندارد. این داروها معمولاً ترکیبی از داروهای مسکن و تب‌بر هستند، در نتیجه باعث می‌شوند حس بهتری داشته باشید و التهاب گلو را کاهش می‌دهند. اگر به همراه گلودرد، تب نیز دارید، این داروها تب را نیز کاهش می‌دهند.

غرغره آب‌نمک
تحقیقات نشان دادند غرغره آب‌نمک چند بار در روز می‌تواند التهاب گلو را کاهش داده، خلط گلو را نرم کند و میکروب‌ها یا باکتری‌ها را از بین ببرد.
پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند نصف یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید. اگر مزه نمکین آزاردهنده است، کمی عسل به این ترکیب اضافه کنید تا مزه آن تغییر یابد. به خاطر داشته باشید که این ترکیب را نباید قورت بدهید!

آب‌نبات‌های مکیدنی و اسپری‌ها
مکیدن آب‌نبات‌های سرماخوردگی باعث تحریک آب دهان شده و گلو را نرم نگه ‌می‌دارد. این آب‌نبات‌ها گلودرد را درمان نمی‌کنند؛ اما بیشتر درمان‌ها مؤثرتر از این آب‌نبات‌ها نیستند. برای داشتن حسی بهتر از آب‌نبات‌هایی استفاده کنید که خنک‌کننده یا بی‌حس‌کننده هستند، مانند آب‌نبات‌های نعنایی یا اکالیپتوس.
اسپری‌های بدون نسخه سرماخوردگی نیز تأثیری مشابه آب‌نبات‌های خنک‌کننده دارند. این اسپری‌ها نیز گلودرد را درمان نمی‌کنند؛ اما باعث می‌شوند درد شما برای مدتی تسکین یابد.

شربت سرماخوردگی
حتی زمانی که سرماخوردگی ندارید، شربت‌های بدون نسخه سرماخوردگی باعث تسکین درد گلو می‌شوند. این شربت‌ها نیز همانند آب‌نبات‌ها و اسپری‌ها، گلو را پوشانده و باعث تسکین درد می‌شوند.
اگر می‌خواهید سرکار بروید، از شربت‌هایی استفاده کنید که خواب‌آور نیستند؛ اما اگر به دلیل گلودرد نمی‌توانید بخوابید، یک شربت سرماخوردگی خواب‌آور باعث تسکین درد شده و شما را خواب‌آلود می‌کند.

نوشیدن مایعات
تأمین آب بدن در زمان سرماخوردگی و گلودرد از اهمیت زیادی برخوردار است. باید به اندازه‌ای مایعات بنوشید که ادرار شما زرد کم‌رنگ یا روشن باشد. این کار باعث می‌شود غشای مخاط شما نرم شده و با باکتری‌ها و عوامل حساسیت‌زا بهتر مقابله کند.
نوع نوشیدنی به شما بستگی دارد. آب معمولاً برای بدن مناسب است؛ اما شما می‌توانید آن را شیرین کنید، به عنوان مثال کمی شربت میوه به آن اضافه کنید. اگر دوست دارید آب را نمکین کنید، به عنوان مثال از آب سوپ مرغ استفاده کنید.

چای
اگر از نوشیدن آب خسته شده‌اید، یک فنجان چای گیاهی گرم می‌تواند گلودرد را تسکین دهد. علاوه بر این چای‌های معمولی سیاه، سبز یا سفید دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که سیستم ایمنی را تقویت کرده و در مقابل آلودگی و عفونت از بدن محافظت می‌کنند.
برای تقویت بیشتر، یک قاشق چای‌خوری عسل به چای خود اضافه کنید. عسل خاصیت درمانی دارد و ویژگی‌های ضد باکتری آن به بهبود سریع‌تر شما کمک می‌کند.

سوپ مرغ
یک روش درمانی قدیمی و خانگی برای سرماخوردگی، سوپ مرغ است. سوپ مرغ درد گلو را تسکین می‌دهد. سدیم موجود در سوپ در واقع خصوصیات ضدالتهاب دارد و پایین رفتن آن از گلو، حس خوبی ایجاد می‌کند.
سوپ یک مزیت دیگر نیز دارد؛ خوردن غذا به هنگام گلودرد دردناک است، در نتیجه خوردن مواد غذایی مایع باعث می‌شود مواد مغذی موردنیاز بدن برای مقابله با التهاب را دریافت کنید.

مارشمالو
مارشمالو را می‌توان در فارسی پف‌نبات نیز نامید. پف‌نبات نوعی آب‌نبات نرم است که از مخلوط ژلاتین و سفیده تخم‌مرغ و شکر یا شیره  نشاستهتهیه می‌شود و بافتی اسفنجی دارد. اگرچه شواهد محکمی بر تأثیر مثبت مارشمالو وجود ندارد؛ اما شیره گیاه مارشمالو عمدتاً به شکل چای و برای درمان گلودرد، سرماخوردگی و سرفه صدها سال مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه مارشمالوهای اصلی شباهتی به آنچه بر روی آتش سرخ شده و خورده می‌شود، ندارد؛ اما هر دو شکل مارشمالو خاصیت ضد گلودرد دارند.
طبق روایات، مارشمالوهای جدید باعث تسکین گلودرد می‌شوند؛ زیرا ژلاتین موجود در آن، باعث نرمی گلو می‌شود. این غیرمنطقی‌ترین مسئله جهان نیست. اگر گلوی شما واقعاً متورم شده و قورت دان برایتان دردناک است، مطمئناً مواد نرم و لیزی چون مارشمالو باعث تسکین درد می‌شود.

استراحت
استراحت احتمالاً سریع‌ترین روش درمانی برای گلودرد نیست؛ اما بهترین روش مقابله با التهاب بدن است.
بیشتر گلودردها در اثر ویروس‌های سرماخوردگی به وجود می‌آیند و همه می‌دانند که زمانی که سرما بخوریم، کار زیادی از دستمان برنمی‌آید. استراحت کردن باعث می‌شود که بدن بتواند با ویروس مقابله کرده و شما سریع‌تر بهبود یابید.

آنتی‌بیوتیک
گاهی یعنی حدود 10 درصد مواقع، بزرگ‌سالان به دلیل یک آلودگی باکتریایی دچار گلودرد می‌شوند. اگر پزشک شما تشخیص دهد که گلودرد شما باکتریایی است، برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. استفاده از آنتی‌بیوتیک به هنگام گلودردهای ناشی از ویروس، مؤثر نخواهد بود.
دوره درمان با آنتی‌بیوتیک را کامل کنید، حتی اگر پس از چند روز احساس می‌کنید بهبود یافته‌اید.

پریا اقدامی
 

 
برگرفته از
گلودرد
لینک کوتاه

دیدگاه