نمایش عمومی فسیل کمیاب یک دایناسور «استگوسائوروس» در موزه لندن

نویسنده:

۰۷:۲۷:۱۶

اسکلت این «استگوسائوروس»، اولین اسکلت کامل یک دایناسور است که در 100 سال گذشته در این موزه نمایش داده می‌شود و همچنین تنها اسکلت استگوسائوروسی است که در یک مجموعه عمومی خارج از آمریکا وجود دارد.

«اِستگوسائوروس اِستِنوپس» دایناسوری گیاه‌خوار بود که در حدود 155 میلیون تا 150 میلیون سال پیش در دوره متأخر ژوراسیک می‌زیست. این دایناسور که با دو ردیف صفحه‌های استخوانی که در پشتش دیده می‌شود شناخته شده است، در غرب آمریکای شمالی زندگی می‌کرد.

این اسکلت نیز در غرب آمریکا کشف شده است. باب سیمون، ریسس شرکت «ویرجینیا دایناسور و دایناسور سافاری»، شرکتی خصوصی که استخوان‌های دایناسورهای دوره ژوراسیک را کشف و حفظ می‌کند، این اسکلت را در سال 2003 در «رِد کَنیون رَنچ» در ایالت وایومینگ کشف کرد. این اسکلت تقریبا به صورت کامل به هم متصل بوده و تنها استخوان یک دست و قسمت ته دم آن از بین رفته‌اند. حفاری این اسکلت تقریبا 3 هفته طول کشیده است.

پل بَرِت، محقق ارشد موزه تاریخ طبیعی لندن می‌گوید که پیدا کردن اسکلت تقریبا کامل یک استگوسائوروس امری غیر معمول است: "پیدا کردن فسیل‌های این گونه بسیار غیر معمول است و داشتن کامل‌ترین نمونه اسکلت یک استگوسائوروس در این موزه به معنی آن است که ما می‌توانیم به رازهای تکامل و نوع رفتار این گونه خاص دایناسور دست پیدا کنیم." اسکلت این استگوسائوروس بالغ شامل بیش 300 استخوان است و طول آن به بیش از 5 متر می‌رسد.

موزه تاریخ طبیعی لندن دارای 8 میلیون فسیل است و برای نمایش فسیل یک «دیپلودوکوس» 26 متری معروف است. این دایناسور با گردن و دمی بلند در دوره ژوراسیک در غرب آمریکای شمالی می‌زیسته است. مسئولین این موزه امیدوارند که نمایش فسیل جدید، جمعیت بیشتری را به بازدید از این موزه ترغیب کند.

پریا پورمند
 

برگرفته از
استگوسائوروس
لینک کوتاه

دیدگاه