سرقت بشقاب نقره پیکاسو

نویسنده:

۰۲:۳۸:۳۲

 
پلیس روز جمعه گفت "بشقاب نقره‌ای کار دست پابلو پیکاسو به ارزش 85 هزار دلار به عنوان یکی از با ارزش‌ترین کارهای هنری جهان در جشنواره میامی به سرقت رفت". یک منبع پلیس به خبرگزاری فرانسه گفت: "پلیس در حال بررسی این سرقت است، که ظاهرا در طول شب رخ داده است."

این اثر با عنوان "Visage aux mains" مربوط به سال 1956 است و یکی از بیست عدد بشقاب نقره‌ای است که توسط این هنرمند معروف اسپانیایی کار شده است. این بشقاب در یکی از سالن‌های نمایشگاهی به نام جشنواره آرت بازل که هر ساله در میامی راه اندازی می‌شود، ناپدید شده است.

"دیوید اسمیت" (David Smith)، صاحب گالری لسلی اسمیت آمستردام، که خود او صاحب کار پیکاسو است به میامی هرالد گفت: "من در طول زندگیم برنامه‌های هنری زیادی برگزار کرده‌ام، اما تا به حال هرگز چیزی از من دزدیده نشده بود." اندازه بشقاب به سرقت رفته 16.5 ا ینچ (40 سانتی متر) بوده، و دارای یک چهره و دستان ابتدایی است. این اثر در روز دوشنبه برای نمایش در " Art Miami" قرار گرفته بود. به گفته اسمیت، یک محافظ امنیتی، بشقاب را در طول کشیک خود به طور منظم در پنجشنبه شب دیده است، اما زمانی که صبح روز جمعه برای جمع آوری آمده بودند، دیگر آن‌ را ندیده‌اند.

سالن نمایشگاه در 24 ساعت شبانه روز محافظت می‌شده است، اما دوربین‌های امنیتی در همه جا وجود نداشته است. اسمیت گفت، بشقاب تنها موردی است که در گالری ناپدید شده، در حالی که اقلام با ارزش‌تری در نمایشگاه وجود داشته است. از این موارد می‌توان به کار سرامیکی پیکاسو که  ارزش آن 365 هزار دلار است، اشاره کرد. او گفت: "اندازه کوچک بشقاب آن را برای مخفی کردن آسان می‌سازد، و اضافه کرد که برای جلوگیری از فروش فروش آن در بازار سیاه، این سرقت به فهرست بین‌المللی سرقت‌های هنری گزارش شده است."

هر سال ده‌ها هزار نفر از متصدیان موزه، دوستداران هنر و گردشگران، برای راه‌اندازی جشنواره‌ای که از سال 1970 در سوئیس ایجاد شده است، جهت بازدید از آرت بازل، به میامی در ایالات متحده می‌آیند.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
بشقاب نقره پیکاسو
لینک کوتاه