۶ دلیل برای خرید تلویزیون‌های منحنی

نویسنده:

۰۹:۳۳:۰۶


چند ماهی است که سونی هم وارد این بازی شده و تلویزیون منحنی 4K یا UHD خود را رونمایی کرده است. گزارشها نیز حاکی از فروش سه برابری تلویزیونهای منحنی UHD سامسونگ نسبت به عموزاده‌های UHD مسطح‌شان است. به بیان دیگر، به نظر می‌رسد تلویزیونهای صفحه خمیده از آن تکنولوژی‌هایی هستند که برای ماندن آمده‌اند و یک نسیم و هوس زودگذر نخواهند بود. حال سوال این است که: آیا شما هم باید یکی از آنها را بخرید؟
 
در این مقاله قصد داریم به بررسی تجربیات جان آرچر از نویسندگان ارشد سایت فوربس در زمینه نکات مثبت تلویزیونهای منحنی بپردازیم. در مقاله بعد هم درباره نکات منفی آنها صحبت خواهیم کرد. و در پایان هم به بررسی دقیق و کامل یکی از محصولات عضو خانواده تلویزیونهای خمیده سامسونگ خواهیم پرداخت.
 

مزایای تلویزیون منحنی
 

۱- آنچه که تماشا می‌کنید بیشتر تاثیرگذار بوده و بیشتر شما را در خود غرق می‌کند.
هنگامی که به دنیای واقعی نگاه می‌کنید، هیچ‌گاه آن را همچون یک صفحه نمایش مسطح درک و تصور نمی‌کنید. طبیعت گرد شده بر سطح کره چشم شما به طور کامل دید جانبی را هم برای‌تان فراهم می‌آورد. لذا آگاهی شما از جهان اطراف‌تان به طرفین شما هم گسترش می‌یابد. تلویزیون‌های منحنی سعی دارند با ایجاد انحنا در تصاویر پیش روی‌تان، این احساس شما از جهان واقع را شبیه سازی کرده و آن را در میدان دید جانبی‌تان هم  گسترش دهند. این‌گونه شما بیش از پیش در آنچه که می‌بینید، فرو خواهید رفت و ادراک بهتری از آن خواهید داشت.
 
۲- احساس می‌کنید دامنه دید وسیع تری در پیش روی‌تان قرار دارد.
به نظر می‌رسد با ایجاد خمیدگی در لبه‌های تصاویر پیش روی‌تان، تلویزیونهای منحنی دامنه دید بیشتری را نسبت به مدل‌های مسطح خلق می‌کنند. البته احساس این میزان از دامنه دید بستگی دارد که شما در بهترین موقعیت ممکن نسبت به تلویزیون نشسته باشید.
 
۳- گوشه‌های تصویر با وضوح بسیار بیشتری قابل مشاهده است.
به دلیل اینکه صفحات منحنی بسیار بهتر از صفحات تخت انحنای طبیعی کره چشم را پوشش می‌دهند، تصاویر آنها (به خصوص در گوشه‌ها) شفاف‌تر و واضح‌تر به نظر می‌رسد. این پدیده طبیعی در بسیاری از سینماهای تجاری پیشرفته هم مورد استفاده قرار می‌گیرد تا با ایجاد انحنا در گوشه‌ها، وضوح بیشتری را در برابر چشمان‌تان به نمایش در آورند. زیرا با بزرگتر شدن صفحه نمایش، به خصوص در نمایشگرهای مسطح چشم شما وضوح کمتری را در گوشه تصاویر درک خواهد نمود. با رعایت این اصل، می‌توان گفت که وضوح گوشه‌ای تنها در تلویزیونهای منحنی بسیار بزرگ با اندازه بالاتر از ۷۰ اینچ قابل درک و احساس است.
 
۴- احساس می‌کنید تصاویر دارای عمق بیشتری هستند.
اولین چیزی که اغلب مردم از نخستین تجربه تماشای تلویزیونهای منحنی به خاطر دارند، این است که تصاویر را سه بعدی حس کرده‌اند. دلیل این امر خلق تصویر در عمقهای مختلف روی نمایشگر است. با تغییر فاصله فیزیکی بخشهای مختلف صفحه نمایش با چشم کاربر (به دلیل منحنی بودن آن)، احساسی همانند تصاویر سه بعدی (و شاید آنچه در جهان واقع می‌بینیم) ایجاد می‌گردد. و نکته مهم این است که ویژگی عمقی که در تلویزیون‌های منحنی سامسونگ مورد پردازش و نمایش قرار می‌گیرد، به شکل بسیار موثری با طبیعت انحنای چشم و خمیدگی فیزیکی نمایشگر عجین شده است.
 
۵- از کنتراست و تباین رنگ بسیار غنی‌تری لذت خواهید برد.
البته برای درک محسوس و قابل لمس این موضوع باید از تلویزیون‌های سه بعدی بسیار بزرگ استفاده کرد. اما نکته مهم این است که صفحات نمایش منحنی به بهترین شکل جهت نور را به سمت محل نشستن شما متمرکز می‌کنند. اما تلویزیونهای مسطح آن را در منطقه وسیع‌تری و در خط مستقیم ارسال می‌نمایند. لذا شما تباین یا کنتراست (اختلاف میان بخش‌های تیره و روشن تصویر) بسیار بهتری را درک خواهید کرد. 
 
۶- قادر خواهید بود با زاویه دید  گسترده‌تری به تماشای تصاویر بنشینید.
شاید به نظر برسد که این گزینه حداقل در این حوزه به درستی صدق نمی‌کند. و البته در بخش دوم مقاله، همین مورد را جزو نکات منفی تلویزیونهای منحنی خواهید آورد. اما برای کسانی که از پایین یا طرفین به تماشای تلویزیونهای LCD معمولی نشسته باشند، قابل درک است که هنگامی دقیقا در جهت مخالف صفحه تلویزیون ننشسته باشید، تباین و اشباع رنگها تا حد فراوانی کاهش خواهد یافت. اما در تلویزیونهای منحنی لبه‌های تصویر در جهت مخالف زاویه دید شما خمیده شده‌اند، لذا بسته به محل نشستن شما در جلو تلویزیون، اشباع رنگها و تباین نوری نسبت به صفحات تخت بسیار بهتر خواهد بود.
 
نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا شما هم به فکر خرید یک تلویزیون منحنی افتاده‌اید؟
 کمی صبر کنید تا در مقالات آینده به موضوع معایب تلویزیون‌های منحنی پرداخته و از نزدیک، با دقت فراوان به بررسی برخی نمونه‌های آنها بپردازیم.
 
 
عباس واحدی
 

 
برگرفته از
تلویزیون‌های منحنی
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “۶ دلیل برای خرید تلویزیون‌های منحنی”
  1. ایا از تلویزیون منحنی راضی هستید
    من قصد خرید دارم به نظرتون مسطح بهتره یا خمیده .اطرافیان میگن برای دسته جمعی دیدن خوب نیست درسته یا نه؟

  2. با احترام به نظر شما
    ولی من مخالفم
    شما در هر 6مورد فقط روی زاویه تاکید کردید در صورتی که کاری کردند اومدند تلویزیون های صفحه تخت اولترا رو به صورت منحنی درآورند و دو برابر قیمت میفروشند که اصلا به صرفه نیست