پیدا شدن شاهکار هنری به سرقت رفته

نویسنده:

۱۲:۰۳:۱۸

 
طبق گزارش روز گذشته، مجسمه‌ای هنری برنز از "مداردو روسو" (Medardo Rosso) که از گالری ملی هنر مدرن رم (Nazionale d'Arte Moderna) دزدیده شده بود، برگردانده شده است. این اتفاق که مجسمه در داخل یک قفسه قفل شده نزدیکی در ورودی جایی که عموم از آن استفاده می‌کنند پیدا شده است، در نوبه خود یک حادثه بسیار عجیب و غریب است.

برای اولین بار "کریردلا سرا" (Corriere della Sera) بعد از ظهر دیروز، خبر پیدا شدن این شاهکار هنری روسو، تحت عنوان "بچه کوچک" (Bambino Malato) مربوط به سال 1893-1895 را گزارش داد. محققان ادعا می‌کنند که بعد از ظهر جمعه گذشته، قفل‌های قفسه‌ها را پس از سرقت با دقت بازرسی کرده‌اند. در حالی که آن‌ها با این فرضیه که دزد تغییرعقیده داده و مجسمه را برگردانده، روی این سرقت بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند. 

مقامات امیدوارند از روی سیستم دوربین مدار بسته که در موزه نصب شده است، بتوانند دزد را شناسایی کنند. گالری ملی هنر مدرن رم، در حال حاضر انتقاد جدی در مورد سیستم‌های امنیتی خراب موزه کرده است و نیز اشاره کرد این سیستم امنیتی باعث به سرقت رفتن دو نقاشی از ونسان ون گوگ و پل سزان در سال 1998 شد. البته هر دو نقاشی بعد از مدتی پیدا شدند.

اما این واقعیت که یک دزد چگونه قادر بوده وارد موزه شود و با حمل یک اثر هنری گران‌بها بدون اینکه توجه ماموران امنیتی را جلب کند موزه را ترک کند و دوباره برگردد، مطمئنا سوالات بیشتری را در پی خواهد داشت. اما چگونه یک دزد می‌تواند با وجود سیستم‌های امنیتی در یک موزه موفق به خروج و بازگشت با یک مجسمه شود؟

یاسمن فراهانی فرد
 
 

برگرفته از
Lorena Muñoz-Alonso
لینک کوتاه

دیدگاه