با موزهای قهوه‌ای چه کنیم؟

نویسنده:

۰۳:۰۶:۱۹


مدرس آشپزی و نویسنده کتاب، Jenny McGruther، بر روی آشپزی با مواد اولیه ساده تمرکز دارد که میوه‌های رسیده نیز جزو این مواد محسوب می‌شوند. وی معتقد است تنها کافی است بدانید چگونه از این میوه‌ها استفاده کنید. دستور موردعلاقه وی، موز قهوه‌ای و اسموتی است؛ اسموتی یک نوشیدنی مخلوط شده و گاهی شیرین شده است که از میوه تازه ساخته می‌شود و در برخی موارد خاص شکلات یا کره بادام‌زمینی دارد. علاوه بر میوه بسیاری از اسموتی‌ها دارای یخ خردشده، میوه یخ‌زده، عسل یا شربت و محتویات یخی هستند.

وی توصیه می‌کند به هنگام استفاده از موزهای قهوه‌ای، به طعم آن‌ها توجه کنید؛ زیرا موزهای قهوه‌ای شیرین‌تر از موزهای زرد هستند. در نتیجه، باید شکر کمتری را استفاده کنید.

این شیرینی طبیعی موزهای قهوه‌ای باعث می‌شود که یک ماده اولیه ایده‌آل برای درست کردن اسموتی باشد؛ اما McGruther به دو مزیت مهم دیگر برای استفاده موز قهوه‌ای در اسموتی اشاره می‌کند: این موزها بسیار خامه مانند هستند، در نتیجه می‌توانید بدون استفاده از خامه، یک حالت خامه مانند به اسموتی خود اضافه کنید. همچنین مزیت دیگر استفاده از موزهای قهوه‌ای در اسموتی این است که این موزها ترکیب‌کننده هستند؛ یعنی به فرآیند امولسیون سازی کمک می‌کنند که باعث می‌شود همه مواد به خوبی با یکدیگر مخلوط شده و ترکیب خود را حفظ کنند.

موز تنها میوه‌ای نیست که رسیده می‌شود و برای اسموتی کاملاً مناسب است. میوه‌هایی همچون هلو، آلو و توت‌فرنگی نیز برای اسموتی مناسب هستند.
وی می‌گوید: مطمئناً از میوه‌هایی که خراب شده و کپک زده‌اند، استفاده نمی‌کنید؛ اما میوه‌هایی که کمی نرم شده‌اند، برای اسموتی کاملاً مناسب هستند؛ زیرا فوق‌العاده شیرین بوده و بافت نرمی دارند که باعث می‌شود به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند.

طرز تهیه اسموتی موز و کاکائو با شیر سویا:
این اسموتی بیشتر شبیه میلک‌شیک شکلات است؛ اما در واقع یک اسموتی کاکائو است که با شیر سویا و موز تهیه شده است. برای افزایش پتاسیم موجود در این نوشیدنی، از موز استفاده می‌شود. شما می‌توانید به جای شیر سویا از شیر معمولی استفاده کنید.
مواد اولیه برای تهیه یک لیوان:

  • موز 1 عدد
  • شیر سویا ½ فنجان
  • پودر کاکائو 2 قاشق غذاخوری
  • عسل 1 قاشق غذاخوری
  • توفو یا خمیر سویا ½ فنجان
  • موز را خرد کرده و در فریزر بگذارید تا یخ بزند. توفو، شیر، پودر کاکائو و عسل را در یک مخلوط‌کن با یکدیگر ترکیب کنید. در همین حین، موزهای یخ‌زده را به مخلوط اضافه کنید و تا زمانی که مایع یکدست شود، هم بزنید.
هر یک لیوان اسموتی موز و کاکائو، حاوی:
340 کالری، 8 گرم چربی، 60 گرم کربوهیدرات، 17 گرم پروتئین، 10 گرم فیبر، 121 گرم سدیم، 749 میلی‌گرم پتاسیم است.
این نوشیدنی 29 درصد منیزیم،21 درصد پتاسیم، 20 درصد آهن، 15 درصد ویتامین آ و سی موردنیاز بدن در هر روز را تأمین می‌کند.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
موزهای قهوه‌ای
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “با موزهای قهوه‌ای چه کنیم؟”
  1. مفیدوخنده دار ممنون یه عالمه خندیدیم به این جملتون:
    موز را خر کرده و در فریزر بگذارید تا یخ بزند. توفو، شیر، پودر کاکائو و عسل را در یک مخلوط‌کن با یکدیگر ترکیب کنید. در همین حین، موزهای یخ‌زده را به مخلوط اضافه کنید و تا زمانی که مایع یکدست شود، هم بزنید.