یورش پلیس سوئد به دفتر سایت پایرت‌بای و تعطیلی آن

نویسنده:

۰۸:۰۲:۳۷

این سایت اکنون از دسترس خارج شده و کاربران تورنت باید به دنبال منبع جامع و مطمئن دیگری برای فایلهای سرقتی‌شان باشند. این پرتال اینترنتی مدت‌زمان زیادی است که در پشت قوانین سهل‌گیرانه کشور سوئد پنهان شده بود. اما به نظر می‌رسد که همین سهل انگاری بالاخره آنها را از پای در آورده است.
 
بالاخره یکی از جنگجویان سرسخت دنیای تورنت و خدمات دهنده لیست فایلهای این سرویس صبح امروز از پا افتاد. سایت TorrentFreak خبر می‌دهد پلیس سوئد برخی از سرورهای آنها را که به شکل گسترده‌ای در نقض دارایی معنوی درگیر بوده‌اند، ضبط کرده است. 
 

پل پینتر مسئول هماهنگی ملی پلیس در بیانیه ای اعلام کرد: 
«نیروهای ما در Greater استکهلم به یک اتاق سرور وارد شده‌اند. این موضوع با برخی تخلفات مربوط به قانون کپی‌رایت در ارتباط است.»
 

روزنامه مترو سوئد می‌نویسد:
«برنامه‌ریزی این حمله با فردریک انگبالد بوده است. فردی که به شکل ویژه در زمینه تعقیب قانونی تخلفات اشتراک فایل در پلیس سوئد فعالیت می‌کند. وی تایید کرده این حمله روز سه شنبه در یکی از مناطق شهر استکهلم صورت گرفته است. اما وی به محل دقیق ساختمان پایرت بای اشاره‌ای نکرد.»
سپس تعدادی افسر پلیس و کارشناسان دادگاه در زمینه دیجیتال آنجا مستقر شدند. این عملیات از صبح سه‌شنبه آغاز و تا غروب ادامه داشت. چندین کامپیوتر و سرور از این محل ضبط شده‌اند، اما هنوز تعداد دقیق آنها مشخص نیست.
 
به نظر می‌رسد که این حمله به پایرت بای محدود نشده و علاوه بر این سایت، چند سرویس‌دهنده دیگر از جمله EZTV هم از دسترس خارج شده‌اند. همچنین فروم کاربران پایرت بای که روی Suprbay.org قرار داشت، تعطیل شده است.  چندی پیش پایرت بای گفته بود مجموعه‌ای از سرورهای مجازی را راه اندازی کرده تا در صورت حمله ناگهانی و قطع سرورهای اصلی، شبکه همچنان به کار خود ادامه داده و سایت قطع نشود. اما به نظر می‌رسد که در این زمینه نیز موفق نبوده‌اند. 
 
مدت‌زمان زیادی است که پایرت بای برای سرقت اینترنتی تحت فشار قرار دارد. و البته این اولین حمله به سرورهای این گروه نیست و سال ۲۰۰۶ هم تجربه مشابهی را از سر گذرانده اند. لذا بعید به نظر می‌رسد که این پایان کار پایرت بای باشد و آنها نقشه نجاتی در چنته نداشته باشند. اکنون دو نفر از موسسان پایرت بای در زندان به سر می‌برند. و تنها یک نفر از بنیانگذاران با نام پیتر سوند آزاد است. البته وی هم اوایل سال جاری میلادی دستگیر شده بود و به تازگی رها شده است. 
 
حتی اگر این دستگیری پایان تلخ نام پایرت بای باشد، تورنت و سرقت فایل همچنان زنده است و تحت عناوین و نامهای فراوان دیگر به زندگی ادامه می‌دهد. اکنون تعداد فراوانی سایت سرویس دهنده همچون پایرت بای وجود دارد که همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. 
 

عباس واحدی
 

برگرفته از
The Pirate Bay
لینک کوتاه

دیدگاه