«چهره عقابی»؛ قدیمی‌ترین دایناسور شاخدار

نویسنده:

۱۲:۱۲:۱۴

 
دیرینه شناسان مشغول به کار در مونتانا، جمجمه‌ای از قدیمی‌ترین دایناسور شاخدار در شمال امریکا را کشف کرده‌اند. طبق مقاله‌ منتشر شده در روز چهارشنبه اعلام شده است که این جمجمه به کوچکی یک کلاغ است. مطالعه‌ای در مجله پلاس وان نیز گفت که دایناسور تازه نام گذاری شده به نام "Aquilops americanus" به معنی "صورت عقابی آمریکایی"، بسیار نزدیک و مربوط به پسرعموهای خود به نام "شاخ‌چهره‌سانان" در آسیا هستند.

با این حال، بر خلاف پسر عموی خود "تریسراتوپس"، این موجود در واقع شاخ و یا گردن استخوانی ندارد. جمجمه 84 میلی‌متری (3.3 اینچ)، منقار قلابی و تیز، و هم‌چنین گونه‌های تیز از ویژگی‌های این دایناسور است. مطالعات انجام شده به رهبری "اندرو فارک" (Andrew Farke) از موزه دیرینه شناسی "ریموند ام. آلف" در کالیفرنیا می‌گوید که این جانور در طول دوره کرتاسه اولیه، در حدود 108 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده است. این دوره 20 میلیون سال قدیمی‌تر از دایناسور شاخدار شناخته شده بعدی در منطقه می‌باشد.

فارک گفت "ما شگفت زده شدیم وقتی دیدم که این دایناسور بیشتر به حیوانات آسیایی نزدیک است تا حیوانات شمال امریکا!" که نشان می‌دهد ممکن است برخی مهاجرت‌های بین المللی رخ داده باشد. اما محققان هنوز هم در حال ادامه دادن به تحقیقات خود هستند تا دریابند که چگونه این مهاجرت‌ها صورت گرفته است. فارک گفت که تنها دندان‌هایی پراکنده و استخوان جمجمه یافت شده است. دیرینه شناسان هنوز در مورد چگونگی مواجه این دایناسور عقابی کوچک با مرگ و زندگی، اطلاعات کمی در دست دارند.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
چهره عقابی
لینک کوتاه

دیدگاه