معرفی عروسک‌های سنتی: «عروسک‌های کاغذی» از انگلستان

نویسنده:

۱۱:۳۸:۱۱


قدیمی‌ترین عروسک‌های کاغذی در سال‌های 1780 تا 1790  به وجود آمدند. در سال 1791 در یک آگهی تبلیغاتی در لندن اعلام کردند که عروسک‌های جدیدی به بازار وارد شده است و نام آن را عروسک انگلیسی (English Doll) گذاشته‌اند. این عروسک‌ شامل فیگور و شش دست لباس متفاوت بود. بچه‌ها برای بازی با آن‌ها باید شکل 2 بعدی درون کاغذ را قیچی می‌کردند و سپس لباس مورد علاقه‌شان را جدا و به آن می‌چسباندند. بسیاری از این تصاویر از چهره‌های محبوب آن زمان ساخته می‌شد. این نوع بازی کم‌دوام و در واقع ارزان قیمت بود. در سال 1828 شرکت برادران مک‌لاگین (McLoughlin) به بزرگترین تولید‌کننده عروسک‌های کاغذی در ایالات متحده تبدیل شد. آن‌ها عروسک‌های کاغذی خود را از لوحه‌های چوبی حکاکی شده، به همان روش چاپ صفحات فلزی، تولید و چاپ می‌کردند.
در سال 1950 پرفروش‌ترین اسباب‌بازی در فروشگاه‌های اروپا عروسک‌های کاغذی بودند، که به انواع مختلف تهیه می‌شدند. از جمله‌ شکل‌های آن‌ها: دختر بچه‌ها، حیوانات، نوزادان، خانواده و اشخاص محبوب و معروف بودند؛ که این موضوعات از پرطرفدارترین آن‌ها بودند.

لازم به ذکر است که سال‌های مابین 1850 تا 1950 نیز از مهم‌ترین سا‌ل‌های تحولات برای زندگی بچه‌ها بوده است. در طول این سال‌ها،‍‍‍‍ بعد از تلاش‌های بسیار، کودکان از کارخانه‌ها بیرون آمدند و به مدرسه رفتند، لباس مخصوص کودکانه به تن کردند و لوازم مخصوص به آن‌ها تولید شد. ادبیات، بازی‌ها، قوانین، آداب و رسوم و حتی کلمات کودکانه ساخته شد. به طور کل می‌توان گفت که زندگی آن‌ها از زندگی مادر و پدرهایشان جدا شد و فرهنگ کودکانه پدید آمد که تا پیش از این زمان معنایی نداشت.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
تاریخ هنر
لینک کوتاه

دیدگاه