بررسی فوت و فن: تلویزیون UA65HU9000 سامسونگ، حضوری در میانه میدان

نویسنده:

۰۲:۳۳:۵۸

سامسونگ چندی است که سه تلویزیون خمیده اولترا اچدی در اندازههای ۵۵، ۶۵ و ۷۸ اینچی را روانه بازار کرده و مدتی است که پای این محصول به بازار ایران هم باز شده است. نمایندگی سامسونگ ایران مدل ۶۵ اینچی را برای بررسی به دفتر «فوت و فن» فرستاده است.  نکته کلیدی این تلویزیون، به جز نمایشگر خمیده آن، ارائه رزولوشن تصویری ۴ برابر بهتر از تلویزیونهای HD بازار است. 
 
در ادامه مطلب با فوت و فن همراه باشید تا به بررسی دقیق ساختار، کیفیت و کارایی این تازه وارد سامسونگی بپردازیم.
 
طراحی و امکانات
این پنل ۶۵ اینچی طراحی آیرودینامیک خمیده زیبایی دارد و کیفیت تصاویر UHD 4k آن چیزی همانند زندگی واقعی است. قابی که دور تا دور نمایشگر منحنی را در بر گرفته، نازک است و همگام با صفحه نمایش خمیده شده است، اینگونه نمایی یکپارچه و یکدست را برایتان فراهم میآورد. انحنای تصویر آن هم تماشای یکنواخت تصاویر را در هر زاویهای  امکان پذیر میسازد. و البته در کنار آن دامنه دید گستردهتری را پیش رویتان میگذارد. که نتیجه آن خلق تاثیر دید پانوراما است.
 
برای تولید صدایی قدرتمند و رسا، سامسونگ در این تلویزیون از اسپیکرها و ووفرهای مختلفی بهره برده است  که به زیبایی در حاشیهها جای گرفته و خروجی ۶۰ وات را تولید میکنند. این پنل با ظاهر شفاف خود روی یک پایه فلزی خاکستری ایستاده است. بر روی این پایه عبارت UHD درج شده و توانسته مکمل خوبی برای نمایشگر منحنیمان باشد. 
 
اما چرا باید یکی از تلویزیونهای خمیده را به مدلهای قبلی  ترجیح دهیم؟ این محصول چنان با دید زیبایی شناسانهای طراحی شده که با قرارگیری در اتاق پذیرایی شما میتواند هر بیننده و میهمانی را به خود جلب کند. به گونهای که تا مدتی چشم از آن بر نخواهند داشت.  اما داستان واقعی هنگامی است که آن را روشن میکنید و تماشاچیها را به قلب اتفاقات فیلم پرت میکنید. تصاویر به گونهای هستند که واقعی تر به نظر رسیده و شما خودتان را نزدیکتر به آنها احساس میکنید.
 
سامسونگ برای تولید محصولی ویژه همچون تلویزیون UA65HU9000 سری ۹ از بهترین مواد اولیه، دقیقترین طراحی و بیشترین امکانات موجود بهره برده  است. از نظر ظاهری این تلویزیون منحنی همچون یک قطعه هنری است که به خوبی با اتاق نشیمنهای مدرن امروزی و مبلمان درجه یک آن یکپارچه میشود. با اندازه نمایشگر ۶۵ اینچی این تلویزیون بسیار بزرگ و چشمگیر به نظر میرسد. بخاطر بدنه شیشهای شفافی که دور نمایشگر را فرا گرفته، مصرف کننده هنگام جایگذاری آن در اتاق باید به جهت تابش نور و عبور نور از آن هم بیاندیشد. دو طرف پنل نمایشگر بسیار نازک بوده و با شیشه متالیکی پوشانده شدهاند. در بالای تلویزیون هم یک دوربین قرار گرفته که میتواند به عکاسی full HD  بپردازد. در حاشیه پایین هم لوگوی سامسونگ جا خوش کرده و هنگام روشن کردن تلویزیون رنگ آبی ملایمی روی آن ظاهر میشود. پایه هم از یک فلز قدرتمند و یکپارچه پولیش خورده ساخته شده که خمیدگی آن کاملا متناسب با انحنای نمایشگر طراحی شده است.
 
بخش پشتی این تلویزیون هم ساده و مرتب طراحی شده است. در این قسمت تنها پورت دو کابل را مشاهده میکنید که یکی وظیفه تامین نیرو را بر عهده دارد و دیگری پورت One Connect نام دارد. با استفاده از این پورت کیت UHD Evolution سامسونگ به تلویزیون متصل میشود. این کیت یک جعبه فلزی زیبا است که تمامی پورتهای معمول تلویزیونهای پیشرفته امروزی را روی خود دارد. این کیت همچنین مادربورد و نرمافزار ویژه ای را درون خود جای داده است.  این طراحی مودولار به کاربران اجازه میدهد در آینده برای ارتقا سخت و نرمافزاری تلویزیون خود تنها کیت UHD Evolution جدیدتری را خریداری کنند. و دیگر لازم نیست که برای هر ارتقا، یک تلویزیون جدید خریداری شود. 


همچنین اینگونه تا حد فراوانی به هم ریختگی کابلهای معمول پشت تلویزیون کنترل شده و البته به کیت UHD Evolution انتقال یافته. تمامی کابلهای اتصال گیرنده دیجیتال، پخش بلوری، HDMI و… وارد این کیت شده و تنها با یک کابل به تلویزیون متصل میشوند.
 
 
 
 
کارایی
اگرچه محتوای اولترا اچدی کمی برای تست این تلویزیون در دسترس است. اما تماشای فیلمهایی با کیفیت اسدی و اچدی بر روی این تلویزیون UHD واقعا عالی است. با طراحی نرم خمیده نمایشگر، تصویر شما را در بر میگیرد و به شما میدان دید یکپارچه و متعادلی از هر زاویهای را ارائه میکند. اما هنگامی که محتوای UHD را بر روی این تلویزیون به نمایش میگذارید، تجربهای غنیتر و دقیقتر را پیش رو دارید که رنگهای طبیعی و حرکات روان، واضح و سریعی را خلق میکند. همچنین وضوح و روشنایی ای تلویزیون در صحنههای تاریک بسیار مناسب و بینقص است. 
 
باید گفت تفاوت کیفیت هنگام استفاده از محتوای UHD واقعا شگفتانگیز است. هر سایه و رنگی به شکلی طبیعی و بسیار واقعانگارانه به نمایش در میآید. حتی اشیاء و مناظر دوردست هم در این تلویزیون  از جزئیات بیشتر و دقیقتری بهره میبرند. و البته تجربه ابعاد تصاویر و حجم انها هم در این تلویزیون به لطف تکنولوژی AutoDepth Enhancer سامسونگ خارقالعاده است، هرچند که شما مشغول تماشای تصویر سه بعدی نباشید. شما در این تلویزیون هنگام تماشای محتوای UHD به خوبی میتوانید سطوح مختلف را به خوبی تشخیص داده و اشیاء را در پس زمینه، میانه تصویر یا در جلو ببینید. حتی امکان تنظیم کنتراست، روشنایی و رنگها را به بهینهترین شکل ممکن در این سطوح دارید.
 
پنل نمایشی تلویزیون UA65HU9000 سامسونگ رزولوشن تصویر ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل را برایتان فراهم میاورد. این میزان دقیقا ۴ برابر بهتر از نمایشگر تلویزیونهای فول HD موجود در بازار (۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل) است.  البته سامسونگ  پیش از این هم پنلهایی با کیفیت 4K اما مسطح را روانه بازار کرده بود. 
 
مشخصات فنی
نمایشگر ۶۵ اینچی LED با کیفیت UHD 4K
رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل
خروجی صوتی ۶۰ وات (۴ اسپیکر جلویی و میانی ۱۰ وات به همراه دو ووفر ۱۰ وات)
ابعاد ۱۴۵ در ۸۴.۸ در ۱۱ سانتی متر
پخش سه بعدی
پردازنده چهار هسته ای پلاس ۱.۷ گیگاهرتزی
برنامه های ویژه ارتقا تصاویر به UHD 
اسمارت هاب
کانکت باکس
مرورگر وب
کنترل بر اساس حرکات بدن
دوربین داخلی
کنترل صوتی
۴ خروجی  HDMI روی باکس اتصال
۲ پورت یواسبی ۲
یک پورت یواسبی ۳
وایفای
وزن بدون پایه: ۲۶.۸ کیلوگرم
 
 
 
 تجربه استفاده از تلویزیون خمیده اولترا اچدی UA65HU9000 
با نگاهی به امکانات و قابلیتهای این تلویزیون، در می‌‌یابید که سامسونگ تقریبا تمامی تکنولوژیهای مهم و به روز تلویزیون را که در چنته داشته، در این محصول گرد هم آورده است. با بهرهگیری از پردازنده چهار هستهای، UA65HU9000 علاوه بر یک تلویزیون منحنی، یک تلویزیون هوشمند (و البته سه بعدی) نیز هست. و هنگامی که از طریق کابل یا وایفای به اینترنت متصل شود، امکان وبگردی و دسترسی به مقادیر زیاد و متنوعی از محتوای آنلاین را برایتان فراهم میآورد. 
 
ابزارهایی چه چنین امکاناتی را برایتان فراهم میکنند، تحت نام Smart Hub گرد هم آمده و به بخشهای گوناگونی دستهبندی شدهاند. این تقسیمات شامل دسته هایی چون مولتیمدیا (پخش رادیو و تلویزیون)، NewsON (مجموعهای از محتوای خبری از منابع گوناگون) و سامسونگ اپس است. بخش سامسونگ اپس شامل مجموعه نسبتا کاملی از اپلیکیشنهایی است که برای استفاده از سرویسهای مشهور وب همچون فیسبوک، تویتر و یوتوب به کار میروند. و البته یک مرورگر اینترنتی هم روی این تلویزیون در اختیارتان خواهد بود. همچنین دوربین نصب شده در بالای تلویزیون امکان استفاده راحت و با کیفیت از نرمافزارهایی چون اسکایپ را برایتان فراهم میکند. این برنامه ها هم در بخش سامسونگ اپس گردآوری شده آند. اگر هم به دنبال عکاسی و ذخیره تصاویر باشید، خود تلویزیون یک فضای ۱۰۰ مگابایتی را در اختیارتان میگذارد. اما بهتر است که تصاویر را روی یک حافظه جانبی متصل به تلویزیون، همچون هارد اکسترنال یا کول دیسک ذخیره کنید. البته مهمترین چالش استفاده از امکانات آنلاین این تلویزیون، ورود اطلاعاتی چون نام کاربری، رمزعبور یا کلمات جستجو است که باید با استفاده از کیبورد ویژه روی نمایشگر تایپ شوند. برای این کار باید از ریموت کنترل معمولی یا اسمارت سامسونگ استفاده کنید. خوشبختانه با استفاده از پورت یواسبی موجود روی کیت UHD Evolution میتوانید یک کیبورد را به تلویزیون متصل کرده و این مرحله را بسیار سادهتر کنید.
 
 
درست است که هنوز محتوای فول اچدی 4K فراوانی در دسترس نیست و شما نمیتوانید از نهایت کیفیت این تلویزیون حداکثر استفاده را داشته باشید. اما سامسونگ برای این مشکل هم چارهای اندیشیده است. قابلیت ارتقاء کیفیت به 4K در این تلویزیون به شما اجازه میدهد تصاویر SD یا HD و full HD را تا حد ممکن به سطح کیفیتی UHD برسانید و تا حد امکان تجربهای کامل و لذت بخش از هرگونه محتوای تصویری داشته باشید. برای این کار سامسونگ از مجموعه قدرتمند امکانات نرمافزاری همچون تحلیلگر سیگنال، کاهشدهنده نویز و بهبوددهنده جزئیات بهره برده است.
 
همانطور که انتظار میرود تماشای تصاویر 4K UHD روی این تلویزیون کاملا رضایتبخش است. کیفیت تصاویر خارقالعاده است.  اگرچه تشخیص تفاوت تصویر رندر شده روی یک تلویزیون 4K با یک تلویزیون full HD برای چشم معمولی سخت و شاید ناشدنی باشد،  اما جزئیات به نمایش در آمده هنگام تماشای فیلمهای سینمایی 4K UHD واقعا فراوان هستند. این جزئیات آنقدر زیاد هستند که به خوبی میتوانید منافذ پوست هیو جکمن را در «خاستگاه مردان ایکس: ولورین» ببینید. و البته نویزهای تصویر که هنگام فیلمبرداری و تدوین هم ایجاد شدهاند، با اندکی دقت قابل مشاهده اند. اگرچه برخی افراد میپندارند که نمایشگر منحنی UA65HU9000 میتواند باعث اعواج تصویر شود، اما در واقع چنین اتفاقی نمیافتد. با چنین نمایشگری حتی اگر در زاویه دورتری از مرکز نشسته باشید، تلویزیون باز هم کیفیت تصویر بسیار خوبی را فراهم میاورد. یعنی اینکه نمایشگر خمیده نه تنها باعث اعواج تصویر نمیشود، بلکه زاویه دید را هم به شکل خوبی گسترش میدهد.
 
 
 
نتیجهگیری
طی مدت زمان تست این تلویزیون در لابراتوار فوت و فن، تجربه کار با UA65HU9000 اگر چه کوتاه مدت، اما بسیار لذت بخش و فرصتی مغتنم بود. نمایشگر منحنی فقط یک صفحه نمایش نیست.  انحنای طبیعی آن به شکل حقیقی زاویه دید تلویزیون و کیفیت تصویر از هر نمایی را بهبود میبخشد.  در کنار نمایشگر بزرگ ۶۵ اینچی با کیفیت 4K UHD که چهار برابر بهتر از تلویزیون full HD خانه شماست، کیفیت صدای این تلویزیون نیز بسیار عالی است و تجربه ای ماندگار را در ذهن شما به جای خواهد گذارد. 
 
اسمارت تیوی و پخش سه بعدی هم که دیگر قابلیت تازهای به شمار نمیآیند و هر تلویزیون امروزی باید به آنها مجهز باشد. اما آنچه که درباره تلویزیون UA65HU9000 سامسونگ جذاب و وسوسه کننده است، امکان ارتقا آن تنها با طریق تعویض کیت UHD Evolution است. هرگاه مدل جدیدتری از این کیت به بازار بیاید، شما میتوانید آن را خریده و به تلویزیونتان وصل کنید تا از ارتقا سخت و نرمافزاری آن بهره ببرید و نیازی به خرید یک تلویزیون جدید نیست.  
 
این تلویزیون جدا از کارکرد معمول خود برای پخش تصاویر، یک قطعه هنری بسیار زیبا است که به خوبی طراحی و اجرا شده است. اینگونه در کنار کیفیت عالی تصویر، صدای بسیار خوب و رزولوشن فوقالعاده 4K، یک محصول هنری را هم برای تزئین خانه در اختیار دارید. 
 
و نکته نهایی اینکه شما برای کشف لذت سبک تازهای از تماشای تلویزیون و داشتن نسخه ۶۵ اینچی آن باید 21میلیون و 700هزار تومان تومان پرداخت کنید (البته در این تاریخ سامسونگ یک سینمای خانگی یک میلیون و هفتصدهزار تومانی به صورت هدیه در کنار این تلویزیون تقدیم می‌کند). این تلویزیون به صورت رسمی و گارانتی اصل توسط شرکت سامسونگ در ایران عرضه شده است.
 
 
نکات مثبت:
 • کیفیت تصویر خارقالعاده با عمق سیاهی بسیار خوب
 • پشتیبانی از نمایش همزمان تصویر در چند پنجره
 • پخش سه بعدی
 • اسمارت تیوی
 • رنگهای دقیق و کیفیت نمایش بسیار خوب در نور معمول اتاق
 • قابلیت ارتقا سخت و نرمافزاری از طریق کیت UHD Evolution
 • رابط کاربری ساده و سریع
 
 
 

نکات منفی:
 • نشانگر مجازی روی کنترل چندان دقیق نیست.
 • قیمت بسیار بالاتر از دیگر تلویزیونهای ۶۵ اینچی 4K سامسونگ
 • حساسیت به بازتاب نور در بعضی زوایا
 • اندکی نشت نور پس زمینه
 
 

عباس واحدی
 
 

برگرفته از
بررسی
لینک کوتاه

دیدگاه