کشف یک نسخه کارتون والت دیسنی متعلق به سال ۱۹۲۷

نویسنده:

۱۱:۴۵:۰۱


این فیلم-که نسخه تقریبا کاملی از کارتون «جوراب‌های خالی» اولین فیلم انیمیشن کریسمسی این کمپانی عظیم آمریکایی است-هنگام لیست نویسی موجودی انبار کتابخانه ملی نروژ در «مو ای رانا» در نزدیکی قطب شمال پیدا شد.

یکی از مسئولین بایگانی کتابخانه می‌گوید: "ابتدا نمی‌دانستیم که یک گنجینه سینمایی را پیدا کرده‌ایم؛ فیلم دو حلقه داشت و به درستی برچسب نخورده بود."
طول نسخه اصلی «جواب‌های خالی» 5:30 دقیقه است اما حدود 30 تا 60 ثانیه در نسخه تازه کشف شده در نروژ وجود ندارد. ستاره این فیلم کوتاه کارتونی «اسوالد خرگوش خوش شانس» که به نوعی جد میکی موس محسوب می‌شود است؛ اسوالد خرگوش در 26 فیلم کارتونی ساخته والت دیسنی و همکارش اوب ایورکس ظاهر شد.

کتابخانه ملی نروژ نسخه‌ای دیجیتالی از این فیلم کارتون را به استودیو والت دیسنی فرستاده است. تنها نسخه دیگری که از این انیمیشن وجود دارد، فیلمی 25 ثانیه‌ای است که در موزه هنر مدرن نیویورک نگهداری می‌شود.

نسخه کشف شده نروژی در اصل متعلق به یک مجموعه شخصی بوده و سپس سر از مجموعه انستیتو فیلم نروژ درآورده که آن را به بایگانی موزه ملی نروژ تحویل داده است. بیشتر اسناد و مدارک موجود در این کتابخانه، در انبار محافظت شده آن در «مو ای رانا» نگهداری می‌شوند.

به گفته روزنامه نروژی «آفتن‌پوستن» این حلقه‌های فیلم نیتروسلولوزی که قابلیت اشتعال بسیار بالایی دارند در اتاقی جداگانه با رطوبت و دمای کنترل شده نگهداری می‌شوند. کتابخانه ملی نروژ برای در دسترس گذاشتن بیشتر مجموعه خود، پروژه دیجیتالی کردن آرشیو خود را آغاز کرده که باعث یافتن بسیاری از مدارک گم شده گشته است.

پریا پورمند

 

برگرفته از
کارتون
لینک کوتاه

دیدگاه