کشف گردن پنج متری از یک دایناسور

نویسنده:

۰۲:۴۶:۵۵

 
محققان از موسسه "Català de Paleontologia Miquel Crusafont" و دانشگاه ساراگوسا توانسته‌اند تا گردن پنج متری یک دایناسور ساروپود (Sauropod) را حفر کنند. دیرینه شناسان نام این فسیل را "مومیا" (Momia) گذاشتند و اعلام کردند که وزن آن بیش از 2 هزار و 500 کیلو است. عملیات حفر و حمل و نقل مومیا تقریبا پنج ساعت به طول انجامید و برای انجام آن، بلدوزرهای قدرتمند مورد نیاز بوده است.

هم‌چنین به منظور رسیدن به محلی که فسیل در آن به خاک سپرده شده بود و پس از آن برای حمل و نقل مومیا به شهر Isona و Conca، مجبور به ساخت یک جاده شدند. دسترسی به منطقه مورد نظر پیچیده است، و برای چند سال گذشته، عملیات حفاری در حال آماده سازی راه برای زمانی بود که بتوانند فسیل را حرکت دهند.

مومیا پنج و نیم متر طول و یک متر و نیم عرض دارد و وزن آن بین 2000 تا 2500 کیلوگرم است. برای محققان، حفاری تمام قطعات گردن جالب بوده، زیرا 7-8 مهره در منطقه گردن در ارتباط تشریحی و متصل به هم است. به این معنی که آن‌ها در همان موقعیت که حیوان 68 میلیون سال پیش زنده بود، فسیل شده است. این یک کشف استثنایی برای باستان شناسان پیرنه می‌باشد زیرا معمولا قطعاتی که به کشف و حفاری می‌رسد، بخش‌های بدن از هم جدا شده و پراکنده یافت می‌شود. "آنجل گالوبارت" (Angel Galobart) رهبر گروه تحقیق و تفحص در منطقه مزوزوئیک از ICP اهمیت این قطعه را تأیید کرد و گفت "این یافته اهمیت سه گانه برای ما دارد: علمی، اطلاعاتی و تاریخی".

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
کشف گردن
لینک کوتاه

دیدگاه