اگر یک ماه روزانه ۱۰ قوطی نوشابه گازدار بخورید، این شکلی می‌شوید!

نویسنده:

۰۳:۱۰:۱۵

Morgan Spurlock کسی است که در سال ۲۰۰۴، به مدت یک ماه روزانه ۳ وعده همبرگر مک‌دونالد خورد تا اثرات فیزیکی آن را بر روی بدن نشان دهد. به دنبال این کار، George Prior به مدت یک ماه روزانه ۱۰ قوطی نوشابه کوکاکولا نوشیده است تا نشان دهد شکر افزوده چه بالایی بر سر هیکل سالم وی می‌آورد.

وی می‌گوید: «این ایده به ذهنم رسید؛ زیرا در مجله‌ای خواندم که یکی از بازیگران برای بازی در نقشی در یک فیلم، روزانه ۱۰ قوطی نوشابه گازدار نوشیده تا چاق شود. من و برادرم در مورد این موضوع با حالت مسخره صحبت کردیم؛ اما بعد متوجه شدیم که مصرف این میزان شکر، در رژیم غذایی بسیاری از آمریکایی‌ها قرار دارد. در نتیجه واقعاً کنجکاو شدم تا ببینم که اگر روزانه ۱۰ قوطی نوشابه کوکاکولا بنوشم، چه می‌شود. به نظر ایده جالب و بامزه‌ای بود».

روز اولPrior در ویدئو می‌گوید: «از پیش پزشک می‌آیم و تمام معاینات پزشکی را انجام داده‌ام. من ۵۰ سال سن دارم و از نظر جسمانی، سالم هستم».
سپس وی روزانه ۱۰ قوطی کوکاکولا به مدت ۳۰ روز مصرف کرد؛ این یعنی روزانه ۱۴۰۰ کالری و ۳۹۰ گرم شکر اضافه.
روز نهم وی از خواب بلند می‌شود و وزن خود را اندازه‌گیری می‌کند؛ حدوداً ۸۰ کیلو. این وزن ۳.۶ کیلوگرم از روز اول بیشتر است.
تا روز ۱۵، چربی بدن Prior از ۸ درصد به ۱۴ درصد رسیده است.
پس از اتمام ۳۰ روز، وی حدوداً ۱۱ کیلو اضافه‌وزن پیدا کرده است. وی می‌گوید: «من احساس سنگینی دارم، دیگر نمی‌توانم شلوارهای قبلی خود را برای سرکار بپوشم. لباس‌هایم برایم تنگ شده و نمی‌توانم به راحتی خم شوم».

مصرف روزانه ۱۰ قوطی کوکاکولا به نظر افراطی می‌رسد؛ اما Prior تنها دو برابر میزان شکر مصرفی روزانه آمریکایی‌ها، شکر خورده است. آمریکایی‌ها سالانه حدود ۷۱ کیلوگرم شکر افزوده مصرف می‌کنند که در روز ۱۹۶ گرم است. طی این چالش، Prior روزانه ۳۹۰ گرم شکر افزوده مصرف کرده است.
میزان مجاز شکر افزوده برای مردان روزانه ۳۶ گرم و برای زنان روزانه ۲۴ گرم است.
یکی از متخصصین حوزه سلامت می‌گوید: «بیشتر افراد می‌دانند که نوشابه‌های گازدار برای سلامتی خوب نیست؛ اما به دلایلی فکر می‌کنند خطرات مصرف شکر بیش‌ازاندازه کمتر از مصرف چربی اشباع‌شده یا ترانس، سدیم یا کالری زیاد است. شاید به این دلیل که شکر سدیم یا چربی ندارد، آن را کمتر مضر می‌دانند. شاید هم مردم فکر می‌کنند آنچه نمی‌دانند، به آن‌ها ضرر نمی‌رساند».
شکر نه تنها باعث افزایش وزن می‌شود، بلکه به قلب هم آسیب می‌رساند، با سرطان ارتباط دارد و به اندازه الکل برای کبد مضر است و حتی می‌تواند باعث می‌شود که مغز شما سریع‌تر پیر شود و روند از دست دادن حافظه را تندتر می‌کند.

زمانی که چالش تمام شد، روز ۳۱ Prior چه کرد؟
وی قوطی‌های خالی کوکاکولا را دور ریخت. وی گفت: «مصرف این همه نوشابه باعث حس سیری و ناراحتی بود. بدترین بخش ناراحتی فیزیکی آن این بود که دو روز پس از توقف خوردن نوشابه، احساس تهوع، خستگی و بی‌اشتهایی می‌کردم».
بسیاری از افراد نیز از مصرف غذاهایی که شکر دارند، خودداری می‌کنند؛ اما از شکرهای مخفی غذاها بی‌اطلاع هستند؛ مانند سس گوجه‌فرنگی، دسرهای بدون چربی، چاشنی‌ها، بیسکویت‌های بی شکر یا همان کراکرها و حتی نان.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
نوشابه گازدار
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “اگر یک ماه روزانه ۱۰ قوطی نوشابه گازدار بخورید، این شکلی می‌شوید!”