پرده برداری از مجسمه عظیم آمنهوتپ سوم

نویسنده:

۰۳:۵۸:۱۹


 
باستان شناسان در روز یکشنبه از مجسمه عظیم ترمیم شده آمنهوتپ سوم پرده برداری کردند. این مجسمه بیش از 3000 سال پیش در زلزله معبد معروف شهر اقصر مصر واژگون شده بود. مجسمه که آمنهوتپ را ایستاده نشان می‌دهد، در دروازه شمالی معبد در غرب رود نیل دوباره ساخته شده است. این معبد در حال حاضر برای قدمت 3400 ساله خود معروف است و باستان شناسان می‌گویند که مجسمه‌های دوقلو از آمنهوتپ سوم، اوج سیاست و فرهنگ از تمدن مصر باستان را نشان می‌دهد. مجسمه تمثال از شاه ایستاده با ارتفاع 12.92 متر (43 فوت) در روز یکشنبه پرده برداری شد.

"Hourig Sourouzian" باستان شناس آلمانی ارمنی که ریاست پروژه برای حفظ معبد را بر عهده داشت گفت "این دو مجسمه، بلندترین پیکره‌های ایستاده تا به حال از پادشاه مصر هستند. Sourouzian به خبرگزاری فرانسه از اقصر گفت مجسمه‌های ترمیم شده، بعد از گذشت 3200 سال از زمان فروپاشی آن، بار دیگر برای اولین بار می‌ایستند.

از ماه نوامبر، 89 قطعه بزرگ و قطعات کوچک متعدد، دوباره بهم وصل شده‌اند و به صورت یکپارچه وزن 110 تن را تشکیل داده‌اند. Sourouzian گفت، پس از زلزله که در 1200 سال قبل از میلاد رخ داده بود، پیکر آمنهوتپ به طول کامل در هم شکست و به قطعات زیادی تقسیم شد. مجسمه پادشاه را با تاج سفید مصر علیا نشان می‌دهد، او یک رول پاپیروس حک شده با نام خود در هر دست دارد. کمربند او، یک خنجر با دسته سر شاهین را نگه داشته است. کار برای حفظ معبد آمنهوتپ سوم به طور کامل از طریق کمک‌های مالی خصوصی و بین‌المللی تامین می‌شود.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
Amenhotep III
لینک کوتاه

دیدگاه