هنر انفجاری

نویسنده:

۰۱:۳۲:۰۵


 «VHIL» نامی است که آلکساندره فارتو زمانی که بر دیوارها گرافیتی می‌کشید استفاده می‌کرد. او از مواد منفجره استفاده می‌کند تا هنر بیافریند؛ زمانی که گرد و خاک حاصل از انفجار ساخته دست او فرو می‌نشیند، پرتره‌های شگفت انگیز واقع گرایانه‌ای نمایان می‌شوند. چشم‌های عمیق و روشن این پرتره‌ها از روی دیوارها به عابرین پیاده در بسیاری از شهرها از سیدنی گرفته تا شانگهای، موسکو، لندن، ریو دو ژانیرو و هونولولو می‌نگرند.

این هنرمند 27 ساله به تازگی با برگزاری اولین نمایشگاه شخصی‌اش در موزه‌های متفاوت به شهرت رسیده است و او در ویدیوی جدید گروه راک ایرلندی «U2» که «Raised by Wolves» نام دارد و به تازگی منتشر شده، در حال کار دیده می‌شود.

فارتو در مصاحبه‌ای در استودیواش در شهر لیسبون به رویترز می‌گوید: "من همیشه به آن قسمت‌هایی از شهر که شکنندگی شهر و زودگذر بودن همه چیز را نشان می‌دهد علاقه داشته‌ام." مردم هنر او را مخرب می‌دانند، اما او آن را مخرب‌تر از نوشتن قطعه‌ای شعر بر روی یک کاغذ سفید نمی‌داند.

بسیاری از کارهای داخلی او از چندین و چند لایه پوسترهای قدیمی، رنگ و پلاستیک که از دیوارها کنده شده‌اند، شکل گرفته‌اند. او می‌گوید: "کاوش بین لایه‌های بی‌شمار پوسترهایی که بر روی دیوارهای شهر چسبانده شده‌اند، مثل بیرون کشیدن اندام‌های داخلی شهر است…دیوارها نمای تغییرات در حال وقوع بوده‌اند."

تکنیک عجیب انفجاری او یک سال برای کامل شدن طول کشیده است؛ او 0.5 تا 2 گرم پودر انفجاری را در دیوارهای سیمانی مته کرده و با گچ می‌پوشاند. فارتو می‌گوید صورت‌هایی که او بر روی دیوارها حفر می‌کند، مردمی عادی هستند که «برای زنده ماندن دست و پا می‌زنند.»

پریا پورمند
 

برگرفته از
هنر انفجاری
لینک کوتاه

دیدگاه