دانشمندان پوست نرم و هوشمند ساختند!

نویسنده:

۰۵:۵۷:۴۵

این پوست مصنوعی همانند پوست انسان نرم و هوشمند است و می‌تواند درجه حرارت، رطوبت و حتی حس لامسه را از طریق حسگرهای داخلی حس کند.

پروفسورDae-Hyeong Kim، از دانشگاه  Seoul National University روز ۹ دسامبر از تولید این پوست مصنوعی خبر داد. این پوست از طریق تعبیه حسگرهای میکروسکوپی بسط یافتنی داخل لاستیک سیلیکونی نرم ساخته شده است. این حسگرها باعث می‌شوند که پوست فشار، درجه حرارت، رطوبت و حتی تغییر شکل در اثر فشار را شناسایی کند.

این تحقیق به صورت آنلاین در نشریه Nature Communications منتشر شد. این پوست مصنوعی که کش می‌آید، به حسگرهای حرارتی، رطوبتی، فشار و کشش مجهز است که از رویه polyimide (PI)، نوار نانو بسیار نازک و شفاف سیلیکونی و گرم‌سازهای نواری طلایی داخل لاستیک سیلیکونی ساخته شده است.

پروفسور Dae-Hyeong Kim می‌گوید: «ما قبلاً شاهد ساخت موفقیت‌آمیز بازوهای مصنوعی که از طریق ذهن افراد کنترل می‌شوند، بوده‌ایم. طی چند سال آینده، پیش‌بینی می‌کنم اندام‌های مصنوعی از جنس پوست مصنوعی ساخته شوند که محرک‌های خارجی را شناسایی کرده و همانند پوست طبیعی به آن‌ها عکس‌العمل نشان می‌دهند. این پوست از طریق سیگنال‌های مغزی کنترل خواهد شد».

حسگرهای تعبیه شده در این پوست مصنوعی میزان فشار، درجه حرارت و رطوبت اشیایی که لمس می‌شود را اندازه‌گیری کرده و میزان کشش پوست را تعیین می‌کند. گرم‌سازهای پوست نیز درجه حرارت بدن انسان را ایجاد می‌کنند.

همچنین حسگرها و گرم‌سازها زمانی که پوست حدود ۵۰ درصد کش می‌آید، نیز به خوبی عمل می‌کنند. در نتیجه این قابلیت برای به‌کارگیری در اندام‌های مصنوعی مانند مچ دست یا پا بسیار مناسب است؛ زیرا این اندام‌ها به کشسانی زیادی نیاز دارند.

علاوه بر این محققان سیگنال‌های حسی از پوست مصنوعی را از طریق عصب محیطی به مغز یک موش انتقال دادند. این امر نشان می‌دهد زمانی که اندام‌های مصنوعی از این پوست مصنوعی استفاده کنند، می‌توانند یک محرک خارجی را حس کنند.
 
پریا اقدامی

 
برگرفته از
پوست هوشمند
لینک کوتاه

دیدگاه