رومیان باستان شهر پمپی هم هنر خیابانی را دوست داشتند

نویسنده:

۱۱:۳۲:۴۷

نقاشی‌های دیواری شهر پمپی به ظاهر پیش پا افتاده میآمد و باستان شناسان آن را برای مدت طولانی نادیده می‌گرفتند. اما کشف دوباره این شهر باستانی در قرن 18، باستان شناسان را بیش از حد هیجان زده کرد و توجه آن‌ها را به نوشته‌های روی دیوار جلب نمود. به لطف کتاب جدید "کریستینا میلنور" (Kristina Milnor)، خیلی زود دیدگاه جدیدی نسبت به این هنر خیابانی از آن دوره به ما داد.

شهروندان رم از نقاشی‌های دیواری به عنوان یک وسیله برای بیان عقاید خود در مورد همه چیز از سیاست تا روابط شخصی استفاده می‌کردند. آن‌ها مکرر مطالب بی ربط و پیش پا افتاده که از افکار درهم و پیچیده بعضی از جوانان و نوجوانان سرچشمه می‌گرفت، می‌نوشتند. در هر صورت قبل از اینکه چاپ اختراع شود و اینترنت وارد صحنه شود، ساختمان‌ها و دیوار تنها جایی بودند که شهروندان می‌توانستند برای ابراز عقاید خود استفاده کنند.

مطالبی از مبارزات سیاسی برای شهردار شدن، نوشته‌های عاشقانه، در کنار هشدارهای نوشته شده توسط افراد بدون اسم، و توهین به افراد مختلف بر روی ساختمان‌ها و دیوارها نوشته می‌شده است. به نظر می‌رسید در همان زمان هم، نقاشی‌های دیواری مانند زمان فعلی به ابراز عقیده و نظر مردم مربوط می‌شده است. پلوتارک در 100 میلادی نوشت: "هیچ دست نوشته‌ای که هم مفید باشد و هم باعث خشنودی شود بر روی دیوارها وجود ندارد. فقط یادگاری‌ها مثل، "بهترین آرزوها برای او"، "بهترین دوستان"، و بسیاری از نوشته‌های به درد نخور دیگر و این چنین مطالب نوشته شده است.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
هنر خیابانی
لینک کوتاه

دیدگاه