بازی آتاری «ای.تی» در میان مجموعه موزه ملی تاریخ آمریکا

نویسنده:

۰۳:۳۷:۴۰

 مسئولین این موزه امیدوارند که این بازی، برای بازدیدکنندگان نشانه‌ای از سقوط بازی‌های ویدیویی در دهه 1980 و نمادی از شکست‌هایی که بشریت در تلاش‌هایش با آن‌ها مواجه می‌شود، باشد.
تصور می‌شد که وجود بازی‌های «ای.تی» که در یک زباله دانی محلی در نیومکزیکو دفن شده بودند، فقط یک افسانه محلی باشد؛ اما این بازی‌ها در ماه آوریل در میان زباله‌ها پیدا شدند.

ساخت این بازی در سال 1982 شروع شد، زمانی که آتاری بیش از 21 میلیون دلار برای خرید حقوق ساخت بازی بر اساس فیلم «ای.تی» پرداخت. «ای.تی» ساخته اسپیلبرگ، در آن زمان به یکی از موفق‌ترین فیلم‌های سینما بدل شده بود.

اما بازی ویدیویی «ای.تی» که در ساخت آن عجله شد تا در کریسمس همان سال منتشر شود، لقب بدترین بازی که تا به حال ساخته شده را گرفت و فروش بازی‌ها به شدت افت کرد و خسارتی معادل 500 میلیون دلار به شرکت آتاری وارد آورد. در پی این اتفاق، در سال بعد از آن هم فروش بازی‌های کامپیوتری در سراسر آمریکا با سقوط مواجه شد و خسارتی کلان را به صنعت بازی‌سازی آمریکا وارد آورد. بعد از این اتفاق آتاری تمامی بازی‌های باقی‌مانده «ای.تی» را جمع و دفن کرد تا این اتفاق به یک افسانه محلی تبدیل شود، اما این بازی‌ها سال گذشته کشف شدند و حالا یکی از آن‌ها راه خود را به موزه اسمیتسونیان آمریکا پیدا کرده است.

«درو روبارج» یکی از متصدیان «موزه ملی تاریخ آمریکا» در پستی در وبلاگ این موزه ورود این بازی به مجموعه موزه را اعلام کرده و گفت: "با این که داستان پشت سر این بازی ویدیویی عجیب و غم انگیز است، این کارتریج برای نمایش روزهای تاریک صنعت بازی سازی آمریکا در دهه 80 انتخاب شده است." این بازی در کنار اشیا دیگری در قسمت بازی‌های ویدیویی این موزه مانند اولین نمونه اولین کنسول بازی ساخته شده تاریخ و یک کابین آرکید پونگ قرار می‌گیرد.

پریا پورمند

 

برگرفته از
آتاری
لینک کوتاه

دیدگاه