شایعات سامسونگی: احتمالا راه‌اندازی سرویس پرداخت موبایلی شبیه اپل‌پی

نویسنده:

۱۲:۴۶:۰۰

سایت Re/code گزارش می‌دهد این غول تکنولوژی کره جنوبی در حال مذاکره با استارت‌آپ LoopPay است تا مقدمات یک قرارداد همکاری بلندمدت را برای راه‌اندازی سرویسی همچون Apple Pay فراهم کنند.
 
در این گزارش به نقل از منبع ناشناسی آمده: «تکنولوژی لوپ‌پی به کاربران اجازه می‌دهد تا با گوشی‌های منتخب سامسونگ در تعداد زیادی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خریدشان را با موبایل پرداخت کنند. اینگونه به جای کشیدن کارتهای بانکی یا پول نقد، تنها کافی است موبایل‌تان را روی دستگاه پرداخت حرکت دهید.»
 
البته سخنگوی سامسونگ از هر گونه اظهار نظری خودداری کرده است. استارت‌آپ  ماساچوستی LoopPay هم در این خصوص چیزی نگفته.
 
این می‌تواند اولین تلاش سامسونگ برای راه اندازی سرویس پرداخت روی ابزارهای موبایل باشد. سامسونگ سعی دارد با بهره‌گیری از اپلیکیشنها و نرم‌افزارهای گوناگون کارآمد تعداد بیشتری از مشتریان بازار اسمارت فون را به سمت محصولات خود جلب کند.
 
همچنین ماه می سال گذشته بود که سامسونگ اپلیکیشن “Samsung Wallet” را رونمایی کرد. این اپلیکیشن به کاربران اجازه می‌داد اطلاعات کارتهای اعتباری و بانکی‌شان را روی تلفنهای گلکسی ذخیره کنند و برای خریدهای آنلاین از آنها بهره ببرند. در ماه مارس هم سامسونگ آخرین آمار این اپلیکیشن را اعلام کرد. سامسونگ والت تا آن تاریخ ۲ میلیون بار دانلود شده بود. البته اگر بخواهیم این عدد را با کاربران ۳۰۰ میلیونی اسمارت‌فونهای سامسونگی مقایسه کنیم، به هیچ وجه رقم قابل قبولی نیست.
 
سامسونگ مدتها است که تلاش می‌کند پشتیبانی از خریدهای آفلاین و حضوری را هم به این اپلیکیشن بیفزاید. اما تا کنون در این زمینه موفقیتی نداشته است.
 
در حالی که همچنان بحث و مجادله درباره خصوصیات یک سیستم پرداخت موبایلی کارآمد و ساده ادامه دارد،  صنعت هم مانند یک کودک نوپا در این زمینه با قدمهای لرزانی به جلو می‌رود. از مهمترین پیشرفتهای سال جاری در این زمینه می‌توان به تجهیز آخرین نسل موبایل‌های اپلی به تکنولوژی ارتباطی NFC اشاره کرد. اکنون دارندگان آیفون با استفاده از NFC می‌توانند در بسیاری از فروشگاه‌های آمریکا پول خریدهای‌شان را با موبایل‌شان بپردازند.
 
در کنار رشد روز افزون سرویسها و اپلیکیشنهای رقابت جویانه در زمینه پرداخت آفلاین و آنلاین، استارت‌اپ LoopPay موفق شده توجه و نقدهای مثبتی را به خود جلب کند. زیرا توانسته سیستم خود را با ترمینالهای پذیرنده کارتهای اعتباری موجود در فروشگاه‌ها سازگار کند. و البته از سوی دیگر میزان امنیتی بسیار بالایی را برای کاربران فراهم آورد، موضوعی که اکنون چالش مهمی برای خدمات‌دهندگان پرداخت موبایلی است. 
 
سایت ورج در مقاله فوریه خود درباره چگونگی سوددهی استارت‌آپها می‌نوسید: «با پشتیبانی بازاریابی از سوی سامسونگ یا دیگر تولیدکنندگان بزرگ موبایل، شرکت Loop می‌تواند به زودی به یکی از برندهای شناخته شده در این زمینه تبدیل شود.»
 
در حالی که هنوز مشخص نیست چنین معامله‌ای به منصه ظهور برسد، تحلیلگران می‌گویند این کمپانی کره‌جنوبی در حال حاضر مشغول آزمون تعداد زیادی سرویس و اپلیکیشن است تا آنها را روی اسمارت‌فون بعدی گلکسی عرضه کند. در این میان پرداخت موبایلی یکی از مواردی است که تلاش فراوانی برای اجرایی کردن آن در جریان است.
 

عباس واحدی
 

برگرفته از
سرویس پرداخت موبایلی
لینک کوتاه

دیدگاه