علت سکسه و روش درمان آن + ویدیو

نویسنده:

۰۱:۱۸:۱۵


چگونه می‌توانید سکسکه خود را متوقف کنید؟ افراد از روش‌های مختلفی برای متوقف کردن سکسکه استفاده می‌کنند که هیچ‌کدام ربطی به دیگری ندارد، مانند قورت دادن یک قاشق شکر یا قلپ قلپ خوردن یک لیوان آب یا نگه‌داشتن نفس؛ اما برای این که بدانیم چگونه از دست سکسکه خلاص شویم، باید ببینیم چرا سکسکه ایجاد شده است؟

شما باید پرده دل یا دیافراگم خود را بشناسید. پرده دل یک ورقه ماهیچه‌ای است که زیر شش‌ها قرار دارد و یکی از مهم‌ترین ماهیچه‌های بدن محسوب می‌شود؛ زیرا در امر تنفس نقش دارد.
سکسکه در واقع انقباض عضلانی ناخودآگاه پرده دل است که باعث می‌شود به صورت ناگهانی منقبض شود. زمانی که پرده دل منقبض شود، شما یک قلپ هوا را به صورت سریع وارد پرده‌های صوتی خود می‌کنید. این امر صدای سکسکه را ایجاد می‌کند.

بیشتر مواقع این انقباض به همان سرعت که ایجاد شده، از بین می‌رود و شما می‌توانید با یک عذرخواهی ساده از دیگران، به کار خود ادامه دهید.

اما گاهی اوقات، این انقباض‌ها متوقف نمی‌شوند؛ یعنی زمان آن رسیده تا به پرده دل خود استراحت بدهید. برای انجام این کار، باید دکمه تنظیم مجدد را در سیستم عصبی خود یا حداقل در بخشی که پرده دل را کنترل می‌کند، فعال کنید. شما می‌توانید این کار را به چند روش مختلف انجام دهید: یک روش، تحریک عصب واگوس یا عصب دهم مغز است؛ عصبی که از مغز و از طریق گردن شما پایین آمده و برخی از فعالیت‌های مهم بدن را تنظیم می‌کند. در واقع شما باید این عصب را تحریک یا سرگرم کنید. در نتیجه، حرکت پرده دل متوقف می‌شود. برخی افراد با خوردن یک قاشق شکر این کار را انجام می‌دهند. روش خوشمزه‌ای به نظر می‌رسد؛ اما انجام این کار سخت‌تر از گفتن آن است. خوردن دانه‌های خشک شکر باعث می‌شود عصب واگوس تحریک شود و بر روی گلوی شما تمرکز کرده و پرده دل را نادیده بگیرد.

یک روش رایج دیگر، بالا بردن سطح دی‌اکسید کربن در خون است. شاید کمی عجیب به نظر برسد؛ اما ریتم تنفس طبیعی شما توسط سطح دی‌اکسید کربن خون تنظیم می‌شود و اگر سطح دی‌اکسید کربن خون افزایش یابد، سیستم عصبی شما به پرده دل و شش‌ها سیگنال می‌دهد تا حتماً کار خود را انجام دهند.
در واقع راز بسیاری از روش‌های متوقف ساختن سکسکه مانند نگه‌داشتن نفس یا نفس کشیدن داخل یک کیسه کاغذی یا خوردن یک لیوان آب، منحرف ساختن عصب واگوس است. تمام این روش‌ها باعث می‌شود که اکسیژن کمتری وارد بدن شود و دی‌اکسید کربن بدن بالا برود. این امر به پرده دل سیگنال می‌دهد که وارد بازی شود و این مشکل را رفع کند.

اگر بدن انسان این‌قدر پیچیده نبود، این‌قدر شگفت‌انگیز هم نبود.

 

پریا اقدامی

 
برگرفته از
سکسکه
لینک کوتاه

دیدگاه