عرضه مجموعه‌ای از ۴۰ هزار هنر آسیایی به صورت آنلاین و رایگان برای مردم جهان

نویسنده:

۰۳:۴۹:۰۶

 
گالری هنری فریر و نگارخانه آرتور سکلر، از موزه اسمیتسونیان هنر آسیایی، قصد دارد تا کل مجموعه‌های خود را در تاریخ 1 ژانویه 2015 به صورت آنلاین برای همگان منتشر کند. این کار باعث می‌شود تا مردم به یکی از مهم‌ترین منابع در جهان هنر آسیایی و آمریکایی دسترسی پیدا کنند که در نوع خود بی‌سابقه بوده است. بیش از 40 هزار اثر هنری که پیش از این هرگز برای بازدید عموم قرار نگرفته بود، حالا به صورت آنلاین در دسترس همه مردم قرار خواهد گرفت. بیش از 90 درصد از این تصاویر در وضوح بالا و بدون محدودیت کپی رایت برای استفاده غیر تجاری آزاد است.

گالری‌های فریر و سکلر اولین اسمیتسونیان و تنها موزه هنر آسیایی هستند که کل مجموعه هنری خود را به صورت دیجیتالی منتشر کرده‌اند. تاکنون تنها تعداد انگشت شماری از موزه‌ها در ایالات متحده هستند که در انجام این کار پیش‌قدم بوده‌اند. "جولیان ربی" (Julian Raby) مدیر جیلیان سکلر از نگارخانه آرتور سکلر و گالری هنر فریر گفت "ما  در حال تلاش برای ترویج مطالعه هنر آسیایی هستیم و بهترین راه برای این کار، این است که منابع بی‌همتای خود را برای الهام بخشیدن، درک، مطالعه علمی و آفرینش هنری به صورت رایگان و آسان در اختیار همه مردم قرار دهیم."

در نسخه اولیه، هر کار توسط یک یا چند تصویر فوق‌العاده در بالاترین رزولوشن ممکن منتشر خواهد شد. علاوه بر این، برخی از محبوب‌ترین تصاویر برای دانلود رایگان برای کامپیوتر، گوشی‌های هوشمند و پس زمینه رسانه‌های اجتماعی نیز در دسترس خواهد بود. برنامه ریزی‌های آینده برای ارائه قابلیت‌هایی مانند به اشتراک گذاری و پژوهش‌ است.

یاسمن فراهانی فرد
 
 

برگرفته از
آرتور سکلر
لینک کوتاه

دیدگاه