سوءاستفاده از روند فروش کنسول‌های ویژه پلی‌استیشن

نویسنده:

۱۱:۳۷:۴۶


روز ۱۸ دسامبر اولین روزی بود که تعدادی دستگاه پلی‌استیشن ۴ نسخه ویژه بیستمین سالگرد در بریتانیا به فروش رسید. با این حال، مشکلی وجود داشت و آن هم این که تنها طرفداران سونی می‌توانستند این کنسول خاص را خریداری نمایند.

سونی روشی را به کار گرفت تا مطمئن شود که تنها طرفداران واقعی و وفادار سونی بتوانند این کنسول‌ها را بخرند. به همین دلیل شرکت سونی از یک وب سایت بهره برد که تعدادی شخصیت‌ از بازی‌های ویدئویی را نشان می‌داد. سپس شرکت سونی معمایی را از طریق حساب توییتر پلی استیشن بریتانیا در زمان‌های خاصی که از قبل تعیین شده بودند، منتشر کرد که تنها طرفداران واقعی می‌توانستند آن را حل کنند.

اگر این معما را حل می‌کردید، بر روی هر شخصیتی که معما نشان می‌داد، کلیک می‌کردید. سپس فرمی به شما نمایش داده می‌شد تا آن را پر کنید. تنها ۱۰۰ نفر اول هر روز می‌توانستند این فرم را پر کنند و این کنسول خاص ۳۹۹ پوندی را خریداری نمایند.

مثل همیشه اینترنت در این روند دخالت داشت تا معماها را در گروه های مختلف مطرح کرده و جواب آن را در شبکه‌های اجتماعی به سرعت پخش کند. بدین طریق جواب معما در دستان تمام افراد قرار گرفت. در نتیجه بلافاصله پس از ارسال معماها در توییتر، هزاران فرم پر شدند.

یکی از طرفداران سونی به نام Dean Wild که مهندس نرم افزار بود، از این روند غیرمنصفانه ناراضی بود. در نتیجه یک اکسپلویت منتشر کرد که به همه افراد اجازه می‌داد تا از طریق وب سایت GAME به این فرم دسترسی داشته باشند و به حل معماها نیاز نداشته باشند.
وی گفت: «من این اطلاعات را منتشر کردم؛ زیرا این رقابت به دلیل افرادی که تقلب می‌کردند و لینک‌های پاسخ را در گروه‌ها و توییتر به اشتراک می‌گذاشتند، یک رسوایی بزرگ بود».
وی افزود: «هدف من این بود که شرکت سونی را مجبور کنم این روند را برداشته و کنسول‌ها را به روشی منصفانه تر توزیع کند. البته احتمالاً شرکت سونی این سوراخ امنیتی را می بندد. در نتیجه اگر این اکسپلویت از کار افتاد، متعجب نشوید».

صبح روز ۱۹ دسامبر نیز این اکسپلویت کار کرد و باعث شد تا وب سایت GAME طی اعلامیه‌ای بگوید، فرم‌هایی را که قبل از انتشار معما در توییتر، پر شوند، در نظر نخواهد گرفت.
شرکت سونی ساعاتی بعد بیانیه‌ای مطابق آنچه در ادامه آمده، منتشر کرد:
 

«ما  #20YearsofCharacters را در http://eu.playstation.com/20yearsofcharacters ساختیم تا طرفداران واقعی شرکت سونی فرصتی برای خرید کنسول ویژه بیستمین سالگرد پلی‌استیشن را داشته باشند. پس از وقوع این اتفاقات در جامعه پلی‌استیشن بریتانیا، می‌خواهیم یادآوری کنیم که لینک روزانه این روند قبل از این که معما در توییتر twitter.com/PlayStationUK منتشر شود، فعال نخواهد بود».
«متأسفانه مطلع شدیم که برخی کاربران تلاش دارند تا برنامه‌هایی را اجرا کنند و URL را زودتر منتشر کرده و به صورت غیرمنصفانه در این روند شرکت کنند. کاربرانی که از این روش‌ها برای شرکت در این روند اقدام می‌کنند، شناسایی شده و فاقد صلاحیت شناخته می‌شوند. از زمانی که اخبار این جریان منتشر شده، ما رمزگذاری‌های بیشتری را اعمال کردیم و قبل از انتشار معمای آخر نیز این کار را انجام خواهیم داد».

پریا اقدامی
 

برگرفته از
پلی‌استیشن
لینک کوتاه