نقاشی آوانگارد فیلم «استوارت کوچولو» فروخته شد

نویسنده:

۱۲:۳۸:۵۸

نقاشی آوانگارد زیبایی برای نه دهه گم شده بود، که به لطف یک مورخ هنر مجارستانی، در فیلم هالیوودی "استوارت کوچولو" پیدا شد. این اثر روز شنبه گذشته در یک حراجی در بوداپست به بیش از 200 هزار یورو فروخته شد. این اثر به نام "بانوی خواب با گلدان سیاه" توسط "رابرت برنی" (1887-1953Robert Bereny) نقاشی شده است. نقاشی آوانگارد، تخمین زده شده بود که حدود 110 هزار یورو به فروش برسد که در نهایت 229 هزار یورو (285 هزار دلار) فروخته شد. کارمندی از خانه حراج ویراگ یودیت به خبرگزاری فرانسه گفت که خریدار این تابلو یک مجموعه‌دار خصوصی مجارستانی بوده که نامش ذکر نشده باقی ماند، و قیمت فروش اثر بیش از انتظارات همگان بوده است.

"گرگلی بارکی" ( (Gergely Barki 43 ساله، مورخی که شش سال پیش در حین تماشای تلویزیون با دخترش در شب کریسمس، متوجه این اثر در فیلم هالیوودی "استوارت کوچولو" شده بود، گفت "من همیشه می‌دانستم که این اثر یک شاهکار است، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که بازار نیز با من موافق است".

نقاشی در اواخر دهه 1920 ناپدید شد، و تنها مدرکی که از آن وجود داشت، یک عکس سیاه و سفید رنگ باخته به قدمت کاتالوگ نمایشگاه سال 1928 در آرشیو گالری ملی بود. اما بارکی به محض دیدن تابلو در فیلم، آن را شناخت. این کشف، حتی توجه بازیگر انگلیسی "هیو لوری"، که با "جینا دیویس" در این فیلم بازی کرده بودند، را نیز به خود جلب کرد. او در توئیتر خود نوشت که "باعث افتخار بود که ما در کنار این اثر بازی کردیم".

بارکی به خبرگزاری فرانسه گفت "کشف این نقاشی برای من تجربه‌ای شگفت انگیز بود که در طول عمرم شاید فقط یک بار اتفاق بیفتد."

یاسمن فراهانی فرد

 

برگرفته از
استوارت کوچولو
لینک کوتاه