گوگل دودل و انقلاب زمستانی

نویسنده:

۰۴:۳۳:۳۹

گوگل که همیشه در مناسب‌های مختلف و متناسب با فستیوال‌ها، واقعه‌ها و تولدهای افراد مشهور لوگوی خود را با یک تصویرسازی جالب عوض می‌کند، دیروز هم به مناسبت شروع رسمی فصل زمستان و کوتاه ترین روز سال، یک تصویرسازی جدید را به نمایش گذاشت.

این تصویرسازی متحرک و زیبا، یک پدر راه نشان می‌دهد که به همراه دو فرزندش مشغول ساختن یک آدم برفی هستند، سپس مادر خانواده ظاهر می‌شود و از داخل کیف خریدش یک هویج بیرون می‌آورد تا فرزندانش از آن به عنوان بینی آدم برفی استفاده کنند.

روز اول زمستان یا انقلاب زمستانی زمانی اتفاق می‌افتد که بلندی ارتفاع روزانه خورشید در پایین‌ترین حد خود در سال است و قطب شمال در دورترین نقطه از خورشید قرار می‌گیرد. این پدیده نجومی دو بار در سال در ماه دسامبر در همپشایر شمالی و در ماه ژوئن در همشایر جنوبی اتفاق می‌افتد.

کوتاه‌ترین روز سال و انقلاب زمستانی، در طول تاریخ توسط بسیاری از مردمان و فرهنگ‌های مختلف با برگزاری جشن‌ها، مراسم، آیین‌ها و رسوم مختلف مشخص شده و حتی امروزه نیز مردم در «استون هِنج» جمع می‌شوند تا طلوع و غروب خورشید را تماشا کنند. سنگ‌های عظیم و تاریخی استون هنج با دقت به ترتیبی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که نشان دهنده غروب خورشید در کوتاه‌ترین روز سال و شروع زمستان باشند و گفته می‌شود که انقلاب زمستانی و کوتاه‌ترین روز در این فصل برای سازندگان باستانی این محل مهم‌تر از همتای تابستانی آن شمرده می‌شده است.

این روز و پدیده اخترشناسی، از زمان‌های دور به منزله نوشدن و شروع دوباره بوده، زیرا به معنی آن است که روز‌ها بلندتر می‌شوند و شمارش معکوس برای رسیدن فصل بهار آغاز می‌شود.

پریا پورمند
 

برگرفته از
انقلاب زمستانی
لینک کوتاه

دیدگاه