تیموتی اسپال در مورد بازی در نقش ترنر می‌گوید

نویسنده:

۰۵:۰۱:۴۱

 
تا سال 1999، فیلمساز "مایک لی" (Mike Leigh) قطعه‌های اجتماعی رئالیستی می‌ساخت. اما ناگهان توجه او به هنرمندی خشن اما درخشان به نام "ترنر" (J.M.W. Turner) جلب شد و او به عنوان یک موضوع برای ساخت یک فیلم تبدیل شد. البته ساخت این فیلم زمینه‌ای دشوار برای او بود. ترنر مردی خشن و ترشرو بود و روزهایی که به نقاشی مناظر نمی‌پرداخت بسیار بداخلاق می‌شد.

سرانجام، لی 13 میلیون دلار به دست آورد و همکار دیرین خود "تیموتی اسپال" (Timothy Spall) را برای نقش ترنر، انتخاب کرد. اسپال، در اوایل سال جاری جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشنواره کن را به دست آورد و در لیست بهترین بازیگران از دید بسیاری از منتقدان قرار داشت.

در این روند، اسپال به این نتیجه رسید که شاید بازیگری و نقاشی خیلی متفاوت نیستند. اسپال می‌گوید "من هرگز باور نداشته‌ام که بازیگری به اندازه یک شاهکار نقاشی، درخشان است. اما فکر می‌کنم ترنر زمانیکه سنش بالاتر رفت، برای درک ماهیت چیزها به جسم آن‌ها فکر نمی‌کرده است. شما آنچه را که می‌بینید نقاشی می کنید و برای رسیدن به درجه خاصی از این کار که مورد تشویق و تحسین قرار گیرد، باید بیش از حد کار کرد. اما من فکر می‌کنم تشابه‌هایی بین بازیگری و نقاشی وجود دارد."

برای بازیگر ترنر و کارگردان در راهی که لی قدم گذاشته بود، شخصیت باید از درون ساخته می‌شد. اسپال برای بازی در این فیلم دو سال را صرف یادگیری نقاشی کرد. این فیلم نیمه دوم زندگی ترنر را پوشش می‌دهد. زمانی که او نقاشی موفق و مورد علاقه آکادمی سلطنتی بوده است.

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
تیموتی اسپال
لینک کوتاه

دیدگاه