مک‌لارن P1 از یک ماهی الهام گرفته است!

نویسنده:

۱۲:۳۹:۲۶


اگر یک ماهی بادبانی و یک اتومبیل فوق‌سریع را با یکدیگر ترکیب کنید، چه می‌شود؟ یک اتومبیل مک‌لارن P1 به دست می‌آید. این یک شوخی نیست. طبق گزارش BBC، مدیر طراحی شرکت مک‌لارن، Frank Stephenson، بیشتر ایده‌های خود را برای طراحی اتومبیل‌هایی مانند P1 از ماهی بادبانی لیز و ساده الهام گرفته است.
حائز اهمیت است که بدانید ماهی بادبانی، سریع‌ترین ماهی در زمینه شنا در اقیانوس است و با حداکثر سرعت ۶۸ مایل بر ساعت شنا می‌کند. مدیر طراحی و سایر مهندسین شرکت مک‌لارن به دنبال راهی بودند که این ماهی بسیار لیز و ساده را به خیابان‌ها بیاورند. برای این کار، مدیر طراحی شرکت مک‌لورن مجبور شد تا یک ماهی بادبانی را به لندن انتقال دهد.

Stephenson زمانی که در میامی بود، با ماهیگیری مواجه شد که تازه یک ماهی بادبانی را صید کرده بود. وی این ماهی را خرید و آن را به شهر فرستاد تا آماده ارسال شود. سپس آن را به آزمایشگاه آیرودینامیک مک‌لورن در شهر Surrey انتقال داد. گروه مهندسی مک‌لورن این ماهی بادبانی را در آزمایشگاه بررسی کردند و متوجه شدند که چه چیزی باعث می‌شود که این ماهی به عنوان سریع‌ترین ماهی اقیانوس‌ها شناخته شود.

در واقع مهندسین دریافتند که پولک‌های ماهی در سرعت بالا، آب را از روی بدنش کنار می‌زند. این امر باعث شد که مهندسین شکل پولک این ماهی را داخل مجراهای موتور کپی کنند و جریان هوای ورودی به داخل موتور را بدین طریق افزایش دهند. این ویژگی‌های شبه‌پولک باعث شد تا هوای ورودی به موتور ۱۷ درصد افزایش یابد و عمل احتراق و خنک سازی را بهبود بخشد.

طراحان شرکت مک‌لارن حتی شکل بدن ماهی بادبانی را در طراحی خود به کار گرفتند تا طراحی عقب اتومبیل، ساده‌تر باشد. به لطف همکاری آقای ماهی بادبانی در مهندسی مک‌لورن، ماهی بادبانی برای همیشه در آزمایشگاه آیرودینامیک مک‌لارن جای گرفت و لباس نمادین F1 مک‌لارن را به تن کرد. 

پریا اقدامی
 
برگرفته از
McLaren
لینک کوتاه

دیدگاه