قوانین جدید برای صادرات و واردات آثار فرهنگی

نویسنده:

۱۲:۳۳:۳۳

 
به گزارش گاردین، دادستان کل استرالیا "جورج براندیس" اعلام کرده است، برای واردات و صادرات آثار فرهنگی قوانین جدید بررسی و تنظیم می‌گردد. براندیس استدلال کرد که قوانین فعلی که از سال 1986 تا به حال برای حمایت از قانون میراث فرهنگی این کشور تنظیم شده است به روز نیست. در مورد این قوانین وکیل مدافع "شین سیمپسون"، آن‌ها را پس از بررسی، گزارش خود را در پایان سپتامبر 2015 به براندیس ارائه خواهد کرد.

کمتر از یک هفته پس از راه اندازی گالری ملی استرالیا (NGA) اصالت 54 شی از آثار هنری که بخشی از مجموعه هنری آسیا را تشکیل می‌دهد، مشکوک به نظر رسید. این تحقیقات، موجب کشف غارت یک مجسمه هندو در مجموعه NGA شد، که در سپتامبر گذشته به کشور خود بازگردانده شد. مجسمه برنزی به ارزش 5 میلیون و 600هزار هزار دلار به نام "رقص شیوا" توسط NGA در سال 2008 از فروشنده عتیقه به نام "سوب هاش کاپور" خریداری شد، که در حال حاضر این فروشنده در دادگاه هند به اتهام قاچاق آثار فرهنگی تحت محاکمه قرار گرفته است.

استرالیا بررسی قوانین واردات و صادرات مربوط به آثار فرهنگی را پیشنهاد کرده است، که منعکس کننده تلاش‌های اخیر در ایالات متحده و آلمان است. در ماه نوامبر گذشته، ایالات متحده آمریکا یک لایحه برای ایجاد یک پست جدید به عنوان "تزار" برای مالکیت و حفاظت از میراث فرهنگی در معرض خطر معرفی کرده است. در ماه اکتبر نیز، وزیر فرهنگ آلمان، "مونیکا گروترز"، قوانین جدیدی برای تمام محصولات فرهنگی که نیاز به مجوز رسمی صادرات از کشور خود به منظور عبور از مرز آلمان را دارد، پیشنهاد کرد.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
صادرات و واردات
لینک کوتاه

دیدگاه