ارسال محموله‌های پستی فرانسه در مناطق دورافتاده توسط روبات‌های پرنده

نویسنده:

۱۰:۳۰:۴۲


البته بر خلاف استفاده از روباتهای پرنده ۴ موتوره که بازار را قبضه کرده‌اند، این اداره از مدل ۶ ملخی آنها بهره خواهد گرفت تا نیروی بیشتری برای حمل بسته‌های سنگین داشته باشند. هدف اصلی این پروژه اداره پست فرانسه، ارسال بسته‌های پستی روستایی با روشی ساده‌تر و سریع‌تر از مراجعه پستچی است. علاوه بر این، در برخی جاهای دورافتاده این روش می‌تواند صرفه اقتصادی بیشتری هم داشته باشد. اداره پست فرانسه طی سه ماه گذشته مشغول تست این روباتهای پرنده بوده و معتقد است در تمامی شرایط آب‌و‌هوایی می‌توان از آنها استفاده کرد. به نظر می‌رسد که پت پستچی به زودی قرار است بازنشسته شود!
 
گفته می‌شود اجرای آزمایشی این طرح بر عهده شرکت پست Express Internationale GeoPost بوده و گزارشهای این شرکت، از موفقیت کامل پروژه خبر می‌دهند. هر روبات پرنده ۶ ملخی قادر است بسته‌هایی با ابعاد ۴۰ در ۳۰ در ۲۰ سانتی‌متر را تا شعاع ۲۰ کیلومتری با خود حمل کرده و سالم تحویل دهد. همچنین گفته می‌شود این روباتهای پرنده به صورت تمام خودکار و بدون نیاز به اپراتور، بر اساس نقشه از پیش معین شده راه خود را پیدا می‌کنند.
 
البته هنوز امکان استفاده از روباتهای پرنده در مرحله آزمون و خطا است و به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد. اما ایده‌ای که در ورای این اسباب‌بازی گرانقیمت پرورانده شده، می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. اینکه بسته‌های پستی در مناطق روستایی و حتی درون شهری با روشی بسیار ساده‌تر و سریعتر از کاربرد ماشین و پستچی ارسال شوند، می‌تواند کاربرد اولیه این روباتها باشد. علاوه بر این، ارسال کمکهای پزشکی و دارویی و غذایی به مناطقی که به دلایلی چون سیل و زلزله موقتا امکان دسترسی به آنها وجود ندارد، کاربردی حیاتی و فوق‌العاده مهم برای این روباتها خواهد بود.
 
البته هنوز مشخص نیست La Poste از چه زمانی استفاده از روباتهای پرنده برای ارسال بسته‌های پستی به مناطق روستایی و حومه شهرها را آغاز خواهد کرد. و همچنین در کنار تایید کارایی سیستم در آزمونهای صورت گرفته، نیاز است که مشکلات قانونی انجام روزانه چنین پروازهایی را با نهادهای مرتبط حل نمایند. علاوه بر این گفته می‌شود استفاده از آنها در نقاط دور افتاده می‌تواند باعث مشکلاتی همچون ارتباط دائمی با پایگاه و کنترل روباتها در مواقع ضروری را به دنبال داشته باشد.
 
عباس واحدی

 
برگرفته از
روبات پرنده
لینک کوتاه

دیدگاه