افتتاح رستوران وال-ای با کارکنان روباتیک در چین

نویسنده:

۰۹:۳۹:۲۹

البته اینطور که به نظر می‌رسد صاحبان رستوران تازه بیش از هر چیز به دنبال سنجش صبر کمپانی دیزنی در خصوص سواستفاده از دارایی‌های معنوی آن شرکت هستند! زیرا آنها نام WALL·E را برای رستورانشان انتخاب کرده اند. یک روبات زرد مکعبی زیبا که شخصیت اصلی فیلمی با همین نام محصول سال ۲۰۰۸ پیکسار است.
 
جالب اینجا است که چین علی‌رغم جمعیت بسیار زیاد و نیروی کار ارزان  قیمت، بیش از همه دنیا  علاقه‌مند استخدام روباتها در رستوران است. به طوری که در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی رستوران روباتی در این کشور افتتاح شده. این در حالی است که اروپا و آمریکا از این نظر بسیار عقب‌تر هستند.
 
رستوران تازه در شهر هفئی، مرکز استان آن‌هوئی چین افتتاح شده است. روباتهای کارگر این رستوران بسیار شبیه نمونه‌های به کار گرفته شده در رستوران  روباتیک شهر چنگدو هستند. احتمالا یک تولیدکننده روبات یکسان این مخلوقات ۱۰هزار دلاری را در اختیار رستورانهای مختلف چین گذارده است.
 
آیا اکنون می‌توان مدعی شد که زندگی روباتیک در افق دید آینده انسان جلوه‌گری می‌کند؟ این داستان را بارها و بارها به اشکال گوناگون در فیلمها و کتابها دیده و خوانده ایم. لذا رویایی ترسناک شبیه به تصورات قبلی‌مان دور از انتظار نیست. هرچند که انسان نشان داده زرنگتر و جان سخت‌تر از این حرفها است!
 
 
عباس واحدی
 

 
برگرفته از
رستوران روباتیک
لینک کوتاه