کشف اسکلت‌های باستانی متعلق به سده دوم میلادی در فرانسه

نویسنده:

۱۲:۲۹:۰۲

گمان می‌رود این محوطه اکتشافی که حدود 250 متری غرب آمفی تئاتر سنتز واقع شده است، قسمتی از یک گورستان عظیم گال-رومی باشد. در این محوطه تعدادی جسد سوزانده شده و تعداد بی شماری مقبره کشف شده و بسیاری از این مقبره‌ها دوتایی بوده و افراد در کنار یکدیگر با حالت سر و ته(سر یکی در کنار پای دیگری) در گودال‌هایی خندق مانند که بلند و مستطیلی هستند دفن شده‌اند و هر فرد در یک انتهای گودال قرار گرفته ‌است. در آخرین روزهای حفاری، گوری دست جمعی در ابعاد 2 در 1.3 متر کشف شد که در آن چندین اسکلت از جمله دو زن جوان و دو بچه قرار داشتند.

تقریبا هیچ کدام از افراد دفن شده در این گورستان همراه خود اشیای دفن شده نداشته‌اند. تنها استثنا این موضوع، کودکی دفن شده است که 7 گلدان در کنار او به خاک سپرده شده و به باستان شناسان این اجازه را داده که تاریخ حدودی این گورستان و افراد دفن شده در آن را متعلق به نیمه دوم قرن دوم میلادی تخمین بزنند. دو سکه نیز بر روی چشم‌های این کودک گذاشته شده که نوع تدفین او را از دیگر تدفین‌های دیده شده در این گورستان بسیار متمایز می‌کند.

باستان شناسان در میان افراد به خاک سپرده شده، چندین تن به همراه زنجیر و دستبند را کشف کرده‌اند که چهار نفر از آن‌ها بالغ بوده‌اند. در سه مورد، زنجیرها به قوزک پای چپ میخ افراد شده‌اند. مورد چهارم با نوع متفاوتی زنجیر شده و گردنبند بردگی نیز بر گردن دارد.

با این‌که قبلا نیز چنین مواردی به ویژه در منطقه سنتز، همراه با غل و زنجیر کشف شده، این حفاری جدید گروهی از مقبره‌های افراد زنجیر شده را آشکار کرده است. باستان شناسان اکنون مشغول بررسی مقام اجتماعی این افراد، اصلیت آن‌ها و علت مرگشان هستند.

پریا پورمند

 

برگرفته از
اسکلت‌های باستانی
لینک کوتاه

دیدگاه