برنامه روسیه برای جمع‌آوری DNA تمام موجودات کره زمین

نویسنده:

۰۱:۳۶:۵۸

این دانشگاه قصد دارد یک کشتی نوح ساخته و مخزنی از ژنهای تمامی موجودات زنده یا منقرض شده کره خاکی را گرد هم آورد. البته درباره موجودات منقرض شده تا حد ممکن ژنهای قابل خوانش بازمانده را جمع‌آوری خواهند کرد. آنها همچنین از دانش سرماپژوهی برای نگهداری ژنها در بهترین حالت فریز شده بهره می‌برند و علاوه بر این سعی دارند تا حد امکان DNA موجودات را رمزگشایی کرده و اطلاعات خالص آنها را ذخیره نمایند. 
 
ناگفته پیدا است که این کار باید به شیوه‌های متنوع و ابداعی پیگیری شده و به انجام برسد. دولت روسیه هم برای شروع این کار بودجه ۱۹۴ میلیون دلاری را  اختصاص داده است. با این پول در زمینی به مساحت ۴۳۰ کیلومتر مربع تا سال ۲۰۱۸ مرکز تحقیقات این پروژه راه اندازی خواهد شد.
 
البته جمع‌آوری این مخزن عظیم تنها برای تفاخر نیست. بلکه دانشگاه ایالتی مسکو امیدوار است چنین حجم اطلاعات و امکاناتی بتواند نسل جوان دانشمندان را تهییج کرده و به فعالیت وا دارد. و البته این کشتی قرار است به دیگر مخازن ژنتیکی روسیه و دنیا متصل شود. اگر چنین کاری به سرانجام رسیده و اتصال میان آنها برقرار شود، پس از آن محققان همیشه راهی مناسب برای مقایسه ژنها و حتی کلون کردن حیوانات گوناگون  در اختیار خواهند داشت. امکاناتی که در دنیای واقعی و سرزمین اصلی موجودات زنده غیر ممکن است.
  
عباس واحدی

 
برگرفته از
DNA
لینک کوتاه