۵ تأثیر عجیب عشق بر روی بدن

نویسنده:

۰۶:۰۸:۱۸

چند تأثیر عجیب عشق بر روی ذهن و بدن در ادامه آورده شده است. حالا می‌توانید دلیل کارهای عجیب خود در گذشته را متوجه شوید.
 
عشق شما را نشئه می‌کند
دانشمندان دلیل خوشحالی بیش‌ازحد به هنگام عاشق شدن را توضیح می‌دهند. دانشمندان Albert Einstein College of Medicine در نیویورک، اسکن MRI برخی از دانشجویان کالج را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که عاشق شدن باعث می‌شود یک سیستم عصبی در مغز فعال شود که به هنگام مصرف کوکائین نیز این بخش فعال می‌گردد. فعال شدن این بخش باعث می‌شود که احساس شدید سرخوشی داشته باشید. در نتیجه اگر فکر می‌کنید به خواستگار جدید خود علاقه‌مند شده‌اید، آن‌طور که فکر می‌کنید دیوانه نشده‌اید.
 
عشق شما را احمق می‌کند
طبق تحقیقی که در نشریه Motivation and Emotion  در سال 2013 منتشر شد، افرادی که عاشق هستند، کمتر می‌توانند تمرکز کنند و کارهایی که به توجه نیاز دارد را نمی‌توانند به خوبی انجام دهند. علاوه بر این، این تحقیق نشان داد هرقدر عشق افراد نسبت به یکدیگر بیشتر باشد، تمرکز بر روی کارها برایشان دشوارتر می‌شود. محققان این تحقیق دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث می‌شود که مغز افراد عاشق تا این حد مبهم شود؛ اما فکر می‌کنند تعادل میان تمرکز و توهم برای موفقیت یک رابطه حیاتی است.
 
عشق شما را مصمم‌تر می‌کند
حتماً شما هم داستان‌های عاشقی زیادی شنیده‌اید؛ داستان‌هایی که دو دوست بر سر ازدواج با یک دختر که موردعلاقه هر دو است، با یکدیگر دشمن شده‌اند. چه چیزی باعث ایجاد چنین خصومتی می‌شود؟ طبق یک تحقیق جدید که اخیراً در Personality and Social Psychology Bulletin منتشر شد، پاسخ این سؤال هورمون‌های عصبی است که با خشونت و همدلی ارتباط دارند. محققان از یک سری افراد خواستند تا زمانی را توصیف کنند که فردی نزدیک به آن‌ها مورد تهدید قرار گرفته است. این افراد عکس‌العمل خود در این مواقع را شرح دادند. محققان دریافتند که علاقه به یک شخص باعث ایجاد رفتار خشونت‌آمیز می‌شود. در نتیجه زمانی که عاشق فردی هستید، این هورمون‌ها مغز شما را داغ کرده و احساس همدلی ترحم‌آمیز را به خشونت حمایتی تبدیل می‌کنند. این امر باعث می‌شود که شما از فرد موردعلاقه خود در مقابل افراد مهاجم، حوادث پراسترس و حتی ناراحتی دفاع کنید. جالب بود، نه؟
 
عشق باعث می‌شود که دچار وسواس شوید
اگر تاکنون عاشق شده باشید، می‌دانید که چگونه حماقت در اوایل رابطه می‌تواند شما را خسته کند. محققان دانشگاه Pisa در ایتالیا به دنبال دلیل این اتفاق بودند. این محققان دریافتند ممکن است تأثیر زیست‌شیمی عشق رمانتیک از اختلالات وسواس اجباری قابل‌تمییز نباشد. محققان دریافتند افرادی که در 6 ماه گذشته عاشق شده‌اند، همانند افرادی که به وسواس مبتلا هستند، سطح سروتینین پایینی دارند. سروتینین یک هورمون آرامش‌دهنده است. این موضوع توضیح می دهد که چرا نمی‌توانید از فکر کردن به نوزاد خود دست بکشید.
 
عشق باعث می‌شود فکر کنید، شکست‌ناپذیر هستید
آیا تاکنون توجه کرده‌اید، زمانی که در کنار همسر یا نامزد خود هستید، تمام دردهایتان ناپدید می‌شوند؟ مطمئناً این اتفاق تصادفی نیست. طبق تحقیق محققان دانشگاه Stanford، بخش‌هایی از مغز که تحت تأثیر عشق شدید قرار می‌گیرند، همان بخش‌هایی هستند که مسکن‌ها بر روی آن‌ها تأثیر می‌گذارند. افراد شرکت‌کننده در این تحقیق، یک عکس از فرد موردعلاقه و یک عکس از یکی از دوستان جذاب خود را به همراه داشتند. زمانی که محققان یک شبیه‌ساز گرمایی را داخل کف دست این افراد روشن کردند، این عکس‌ها نمایش داده می‌شدند. اسکن‌های مغزی نشان دادند که عکس‌های مرتبط با عشق نسبت به عکس‌های دوستان، میزان درد را بسیار کمتر می‌کنند. احتمالاً این امر به دلیل فعال شدن مراکز پاداشی بود که درد را در سطح ستون فقرات متوقف می‌کنند. البته یک عشق شدید نمی‌تواند جایگزین داروهای مسکن شود؛ اما مطمئناً به کاهش درد کمک می‌کند.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
عشق
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “۵ تأثیر عجیب عشق بر روی بدن”