بازسازی لحظه مرگ افراد مشهور با استفاده از بو و صدا

نویسنده:

۰۶:۱۱:۰۰

از بوی شیرین عطر ژاکلین کندی که با بوی خون جان اف. کندی آمیخته شده تا لحظه‌های آخر زندگی ویتنی هاستون در وان حمامی در بورلی هیلز که با بوی مواد مخدر آکنده بوده است؛ دانشمندان دانشگاه برِدا می‌گویند که می‌توانند به بازدیدکنندگان موسسه‌شان تجربه‌ای عجیب، تاریخی و بی همتا را پیشنهاد دهند. فردریک دورینک، از بخش ارتباطات و طراحی مولتی مدیای دانشگاه بردا آوانز می‌پرسد: "ما همه عکس‌های صحنه قتل جی.اف. کندی را دیده‌ایم، اما آن صحنه چه بویی داشته؟"

بازدیدکنندگان کنجکاو برای پیدا کردن پاسخ این سوال، باید در مجموعه‌ای از 4 جعبه فلزی که مانند آن‌ها در سردخانه‌ها یافت می‌شود، دراز بکشند. داخل این جعبه‌ها کاملا تاریک است و به لوله‌هایی که به بطری‌های شامل بو و عطرهای مختلف متصلند، مجهز شده‌اند. صدایی خاص نیز متناسب با بوهای مختلف در جعبه‌ها پخش می‌شود تا «لحظه‌ پایانی» خاصی بازسازی شود. برای 5 دقیقه، بازدیدکنندگان می‌توانند خود را در بوها و صداهای لحظه مرگ 4 تن از مشهورترین افرادی که مرگشان در یاد مردم به جا مانده، تصور کنند: جان اف. کندی(1963)، پرنسس دایانا(1997)، معمر قذافی(2011) و ویتنی هاستون(2012).

برای مثال، کسانی که می‌خواهند لحظه مرگ ویتنی هاستون را تجربه کنند، برای دقایقی خود را در حمامی در هتلی در بورلی هیلز، جایی که این خواننده مشهور پاپ در سن 48 سالگی در سال 2012 درگذشت، خواهند یافت. پزشکی قانونی علت مرگ او را غرق شدن تصادفی بر اثر استفاده از کوکایین و حمله قلبی تشخیص داد.

فرد بازدیدکننده که در جعبه مخصوص دراز کشیده، صدای ویتنی هاستون، پاشیدن آب و مواید شوینده را حس خواهد کرد؛ سپس بوی روغن زیتونی که ویتنی هاستون در وان استفاده می‌کرده، به همراه بوی قوی موادی شیمیایی چون کوکایین فضا را پر می‌کند.

فردریک دورینگ می‌گوید: "حس بویایی به ندرت در ارتباطات استفاده می‌شود و ما می‌خواهیم استفاده‌های آن را بررسی کنیم. بویایی وسیله مهمی برای ارتباط است. دانشمندان ثابت کرده‌اند که بوها به طور مستقیم به قسمتی از مغز که مربوط به بازسازی احساسات و خاطره‌هاست، ارتباط دارد."

پریا پورمند
 

برگرفته از
لحظه مرگ
لینک کوتاه

دیدگاه