امارات متحده عربی هم نمایش فیلم «اکسودوس:خدایان و پادشاهان» را تحریم کرد

نویسنده:

۰۹:۲۰:۰۳

فیلم «اکسودوس: خدایان و پادشاهان» اقتباسی از کتاب عهد عتیق و روایت داستان حضرت موسی و خیزش او بر علیه فرعون مصری رامسس است، و در آن کریستین بل، جوئل اجرتون و بن کینگزلی ایفای نقش می‌کنند.

چند روز قبل اکران این فیلم در مصر و مراکش به دلیل وجود «اشتباهات تاریخی» از جمله نمایش این که یهودیان اهرام مصر را ساخته و یا این که یک زلزله و نه معجزه الهی باعث شکافته شدن دریای سرخ بوده است، ممنوع اعلام شد. نمایش این فیلم در مراکش هم یک روز قبل از اکران، به دلیل «ارائه دادن تمثیلی از خدا»(که در قوانین اسلام ممنوع است) تحریم شد.

حالا کمیته رسانه ملی امارات متحده عربی، نمایش فیلم«اکسودوس» را به دلیل وجود «اشتباهات مذهبی» ممنوع کرده است. مدیر بخش پیگیری محتوای رسانه امارات متحده عربی به «گلف نیوز» گفت: "ما در حال بررسی این فیلم هستیم و متوجه شده‌ایم که در آن اشتباهات فاحشی نه تنها در مورد اسلام، بلکه مذاهب دیگر نیز وجود دارد. به همین دلیل ما این فیلم را در امارات متحده عربی نمایش نخواهیم داد."

«اکسودوس: خدایان و پادشاهان» اولین فیلمی نیست که به دلیل موضوعات مذهبی تحریم می‌شود؛ نوح و راز داوینچی نیز در برخی کشورها به سرنوشتی مشابه دچار شدند.
اقتباس حماسی جدید ریدلی اسکات از داستان حضرت موسی، از زمان ساخت و اکران به دلیل انتخاب بازیگران اصلی از میان بازیگران سفید پوست و شناخته شده مورد انتقاد شدید و بحث‌های فراوان قرارگرفته است. ریدلی اسکات در پاسخ به این نقدها گفت: "اگر من بازیگری ناشناخته را انتخاب می‌کردم، کسی تأمین بودجه چنین فیلم عظیمی را قبول نمی‌کرد."

پریا پورمند
 

برگرفته از
Exodus
لینک کوتاه

دیدگاه